Technologia
0

Awaria zmywarki – jak ją usunąć?

W epoce zmywarek ręczne zmywanie naczyń jest już niemalże jak pranie na tarze w rzece. Zmywarka to przede wszystkim oszczędność czasu i wody, a co za tym idzie – także oszczędność pieniędzy. Jednak każdy sprzęt, nawet najlepsze AGD, może kiedyś odmówić posłuszeństwa i po prostu przestać działać. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, kiedy na stole […]

W epoce zmywarek ręczne zmywanie naczyń jest już niemalże jak pranie na tarze w rzece. Zmywarka to przede wszystkim oszczędność czasu i wody, a co za tym idzie – także oszczędność pieniędzy. Jednak każdy sprzęt, nawet najlepsze AGD, może kiedyś odmówić posłuszeństwa i po prostu przestać działać. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, kiedy na stole piętrzą się stosy naczyń po dużym rodzinnym obiedzie lub przyjęciu dla większego grona znajomych. Jakie awarie najczęściej przydarzają się zmywarkom i jak je usunąć?

Handy man fixing a broken dishwasher in the kitchen

Uszczelka przecieka

Jeżeli uszczelka pod drzwiczkami zmywarki zaczyna przeciekać, wymienienie jej na nową niewiele pomoże. Tego rodzaju przeciek może bowiem oznaczać zanieczyszczenie komory hydrostatu, czyli czujnika sterującego poziomem wody we wnętrzu urządzenia. Przyczyną mogą być również zanieczyszczone lub uszkodzone ramiona myjące.

Woda wycieka od dołu

Wyciek wody od spodu zmywarki to dość poważna awaria, którą należy najszybciej zlikwidować. Przyczyną jest prawdopodobnie korozja lub niesprawna pompa myjąca, którą należy oddać do naprawy lub wymienić na nową. Woda może zalać elementy elektryczne, doprowadzić do pogłębienia się korozji i uszkodzenia turbiny, a wówczas potrzebna będzie również wymiana silnika. Poza tym zmywarka w takim stanie może wybijać bezpieczniki , a nawet popieścić nas prądem, więc jeżeli zauważymy choćby niewielki wyciek, należy jak najszybciej zareagować i odłączyć urządzenie od prądu i wody.

Naczynia są niedomyte

Jeżeli po otwarciu zmywarki widzimy brudne naczynia, może to znaczyć, że po prostu zapomnieliśmy ją włączyć. Jednak znacznie częściej okazuje się, że to nie pamięć nas zawiodła, tylko zmywarka, która nie rozpuściła tabletki i nie doczyściła naczyń. Wówczas czeka nas czyszczenie całego urządzenia. Jeśli zaś naczynia są wprawdzie umyte, ale nie dosuszone, urządzenie najwyraźniej nie podgrzewa powietrza lub nie czerpie środka nabłyszczającego.

Zmywarka nagle przestaje pracować

Naczynia myją się w najlepsze, kiedy nagle zmywarka kończy pracę przed wyznaczonym czasem i uruchamia pompę spustową. To znak, że pompa myjąca może być nieszczelna. Powodem takiego „strajku” mogą być także zanieczyszczenia hydrostatu i płaszcza wodnego.

Woda po zmywaniu pozostaje

Jeśli po zakończeniu zmywania we wnętrzu urządzenia wciąż pozostaje woda, czeka nas rozbieranie zmywarki na czynniki pierwsze. Nieprawidłowe odprowadzanie wody może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, jak np.
zatkany filtr

 • uszkodzony wirnik pompy
 • niedrożny system spustowy
 • zapchana rura odpływowa
 • Aby sprawdzić, który element uległ awarii, musimy rozkręcić zmywarkę i przyjrzeć się każdej części z osobna.

  Fachowa naprawa

  Zanim zaczniemy cokolwiek naprawiać, musimy oczywiście odłączyć dopływ wody i prądu. Po wyjęciu naczyń, a także półek i koszyczków oraz opróżnieniu urządzenia z resztek wody, możemy sprawdzić filtr – być może zalegają na nim odpadki, które utrudniają pracę zmywarki. Nie zaszkodzi również przepłukanie węża odpływowego. Jeżeli te proste czynności nie przyniosą efektu, najlepszym wyjściem będzie oddanie sprawy w ręce specjalisty – kontakt do najbliższego serwisu możemy znaleźć np. na https://www.restartagd.pl/miasto/naprawa-agd-lublin/.

  Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

  Autor: MegaNews

  There are 0 comments

  Leave a comment

  Want to express your opinion?
  Leave a reply!

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Wybór odpowiednich krzeseł do biura

  Wybór odpowiedniego krzesła czy fotela biurowego to niebagatelna sprawa – od konkretnego modelu zależy to, czy nasi pracownicy będą czuli...

  Zamknij