Dom i wnetrze
0

Budownictwo jednorodzinne – w służbie nowoczesności

Trendy w budownictwie jednorodzinnym też padają ofiarami mody. Sprawdź, jakie projekty cieszą się największą popularnością i co się teraz buduje. Małe jest piękne Prawda jest taka, że już od jakiegoś czasu małe domy z poddaszem użytkowym (albo nawet i bez – bo parterowe domki też cieszą się sporą popularnością) zaczynają powoli wygrywać z wielokondygnacyjnymi kolosami, […]

 małe domy z poddaszem użytkowym

Trendy w budownictwie jednorodzinnym też padają ofiarami mody. Sprawdź, jakie projekty cieszą się największą popularnością i co się teraz buduje.

Małe jest piękne

Prawda jest taka, że już od jakiegoś czasu małe domy z poddaszem użytkowym (albo nawet i bez – bo parterowe domki też cieszą się sporą popularnością) zaczynają powoli wygrywać z wielokondygnacyjnymi kolosami, które brutalnie dominują nad otoczeniem i krajobrazem. Polacy dojrzeli do tego, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, i zrozumieli, że mała przestrzeń czasem jest bardziej funkcjonalna.

Czas na płaski dach – ale nie wszędzie

Coraz więcej pojawiać się zaczyna budynków i projektów domów wykorzystujących płaskie dachy. To ciekawy trend, który niewiele ma wspólnego z topornymi gierkowskimi kostkami, które pokryły Polskę jak kraj długi i szeroki w latach 70.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie postawimy dom z płaskim dachem. Wciąż bardzo często spotyka się plany zagospodarowania przestrzennego, które płaskich dachów nie uwzględniają. Niestety, władze miejscowe bardzo często zastrzegają, że dach powinien mieć spad. A szkoda, bo w wielu miejscach – mimo spadzistych dachów – nowoczesne bryły jak najbardziej by się sprawdziły.

Ale uwaga! Domów jednorodzinnych z płaskimi dachami nie postawimy w górach i na terenach z dużym opadem śniegu – z dość oczywistych względów. Nacisk śniegu na konstrukcję mógłby być zbyt duży dla wzniesionego przez nas budynku.

Koniec dworków polskich, czas na minimalizm

Pozbawione dobrego smaku dworki polskie to była zmora przede wszystkim chaotycznych i nieuporządkowanych urbanistycznie lat 90. Nie da się ukryć, sporo osób zachłysnęło się możliwościami (i brakiem kontroli), a pod miastami i na wsiach jak grzyby po deszczu wyrastały stylizowane dworzyska, w których pod jednym dachem mieszkały pseudo antyczne rzeźby i krasnale ogrodowe.

Na szczęście coraz takie projekty powoli zaczynają odchodzić do lamusa, a ich miejsce zajmują bardziej uporządkowane formy. Sporą popularnością cieszą się minimalistyczne bryły i nowoczesne inspiracje nierzadko nawiązujące do spuścizny modernizmu. Swoje miejsce w polskim krajobrazie budowlanym znalazł także futuryzm – jakkolwiek w przypadku budownictwa indywidualnego spotyka się go dość rzadko. Inwestorzy prywatni preferują jednak bardziej tradycyjne formy.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sypialnia nie musi być nudna

Przyjęło się, że sypialnie mają być urządzone w stonowanych kolorach, a ich wyposażenie nie powinno zagracać pomieszczenia.

Zamknij