Motoryzacja
0

Czemu należy kontrolować poziom oleju?

Współczesne pojazdy są przystosowane do długotrwałej eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że można lekceważyć ich konserwację. Do podstawowych zadań odpowiedzialnego kierowcy należy kontrolowanie wszystkich parametrów w samochodzie, i to nie tylko wtedy, gdy ma miejsce cykliczny przegląd. Jednym z ważniejszych elementów codziennej pielęgnacji silnika jest sprawdzanie poziomu oleju. Generalnie pojazdy różnią się od siebie poziomem […]

taxicabs-498436_1280Współczesne pojazdy są przystosowane do długotrwałej eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że można lekceważyć ich konserwację. Do podstawowych zadań odpowiedzialnego kierowcy należy kontrolowanie wszystkich parametrów w samochodzie, i to nie tylko wtedy, gdy ma miejsce cykliczny przegląd. Jednym z ważniejszych elementów codziennej pielęgnacji silnika jest sprawdzanie poziomu oleju. Generalnie pojazdy różnią się od siebie poziomem zużycia oleju. Zależne jest to jednak nie tylko od modelu silnika, ale też od tego, w jakim żyjemy klimacie oraz w jaki sposób użytkujemy auto. Znaczenie mają też rekomendacje producenta samochodu, a także wiek naszego pojazdu.

Warto pamiętać, że jeśli poziom oleju będzie się przez dłuższy czas utrzymywał na zbyt niskim poziomie, to obciążenie silnika może być na tyle duże, że dojdzie do jego szybszego wyeksploatowania. Ponad to – zaniedbując kontrolę oleju można doprowadzić też do skumulowania się zanieczyszczeń (takich jak sadza i inne drobinki pochodzenia zewnętrznego) w obrębie silnika. Dodatkowo, jeśli ilość oleju nie jest wystarczająca, dochodzi do jego nadmiernego nagrzewania się, przez co substancja traci właściwości ochronne. Dlatego też bardzo istotne jest sprawdzanie stanu oleju – przed każdą dłuższą podróżą, bądź też co 500 – 800 kilometrów. Producenci nowoczesnych modeli aut wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom konsumentów, dlatego też pojazdy najnowszej generacji są wyposażone w czujnik wskazujący na stan, w którym poziom oleju jest zbyt niski. Mimo takiego udogodnienia warto sprawdzać też poziom oleju metodą „tradycyjną”, z wykorzystaniem bagnetu. Ten prosty sposób pozwala określić, czy stan oleju znajduje się w „bezpiecznym” przedziale (między minimalną i maksymalną wartością). W przypadku, gdy wybieramy się w dłuższą trasę – powyżej 800 km. warto zabrać ze sobą olej do uzupełnienia jego poziomu. Powinien być taki sam, jak ten, który użytkowaliśmy uprzednio. Olej wprowadzamy bezpośrednio do korka wlewu, pamiętając, by robić to powoli i z wyczuciem (olej powinien spłynąć do miski olejowej, dopiero później kontynuujemy uzupełnianie). Końcowy poziom powinien być zbliżony do maksymalnej ilości – szczególnie, jeśli przed nami sporo kilometrów do przebycia.

Co jednak stanie się, gdy przekroczymy maksimum? Konsekwencje oczywiście będą szkodliwe dla naszego pojazdu, szczególnie jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać. Zbyt duża powyżej optymalnej ilość oleju może prowadzić do wzrostu wewnętrznych oporów silnika. Ponadto zwiększy się ciśnienie w skrzyni korbowej, a stąd już tylko krok do poluzowania się uszczelek czy innych elementów spajających całość. W skrajnych przypadkach nadmiar oleju może nawet prowadzić do uszkodzeń katalizatora, a nawet układu odpowietrzania skrzyni korbowej. Dlatego też warto pamiętać, by z należytą troską zajmować się kontrolą oleju – nie dopuszczając ani do jego zbyt niskiego, ani nadmiernego poziomu w silniku.

Więcej: http://www.castrol.com/pl_pl/poland/services/ekspert-radzi/jak-sprawdzic-poziom-oleju-w-silniku.html

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wyposażyć ogród?

Posiadanie ogrodu lub działki umożliwia nam swobodne spędzanie wolnego czasu na powietrzu – jest wygodne i bezpieczne, ponieważ jesteśmy na...

Zamknij