Zdrowie i uroda
0

Czy kosmetyk może być niebezpieczny dla zdrowia

Uwielbiamy czuć się świeżo i pięknie, uwielbiamy również zatrzymywać pierwsze odznaki starzenia. Kąpiele w olejkach, płynach czy żelach sprawiają, że zapominamy o ciężkim dniu, perfumy przenoszą nasze ciała i umysły w przepiękne zakątki egzotycznych krajów, a kremy cofają czas. Zastanawialiśmy się jednak nad składem tych specyfików cud? Czy udając się do ulubionej drogerii zastanawiamy się […]

Uwielbiamy czuć się świeżo i pięknie, uwielbiamy również zatrzymywać pierwsze odznaki starzenia. Kąpiele w olejkach, płynach czy żelach sprawiają, że zapominamy o ciężkim dniu, perfumy przenoszą nasze ciała i umysły w przepiękne zakątki egzotycznych krajów, a kremy cofają czas. Zastanawialiśmy się jednak nad składem tych specyfików cud? Czy udając się do ulubionej drogerii zastanawiamy się nad wpływem danej substancji na nasze zdrowie i czy kosmetyki mogą być dla niego niebezpieczne?

Niestety tak – kosmetyki mogą być dla naszego zdrowia niebezpieczne. Potwierdza to raport bezpieczeństwa kosmetyku , doświadczenia wykonywane przy użyciu kosmetyków oraz badania zdrowotne. Wielu nas pamięta sprawę z 2004 roku, kiedy to przy badaniu na raka piersi wykryto u pacjentki parabeny zawarte w jej organizmie, które musiały przedostać się do ciała przez skórę. Dodać jednak trzeba, że od tego czasu bezpieczeństwo kosmetyku dla zdrowia jest stawiane na pierwszym miejscu.

Bezpieczeństwo zapewnia między innymi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 1223/2009, mające na celu wzmacnianie elementów ram prawnych dotyczących kosmetyków, np. kontrolę wewnątrz rynkową, aby zagwarantować wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi.

Najlepszym rozwiązaniem poczucia bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie koniecznie przymusu rezygnacji z ulubionego kosmetyku, jest zapoznanie się z jego składem i w razie problemów zamiana go na inny o podobnym działaniu, ale ekologicznym składzie. Warto zadbać o siebie, swoje zdrowie i ciało. Tak, aby nie okazało się, że zamiast zabiegów upiększania codziennie stosujemy sobie solidną dawkę substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu.

Czego unikać? Substancje szkodliwe zawarte w niektórych kosmetykach:

  • Formaldehyd – to trujący gaz drażniący drogi oddechowe i oczy, uwalniający się z formaliny. W produktach kosmetycznych jest stosowany jako środek bakteriobójczy oraz konserwant. Najczęściej wsytępuje w lakierach do paznokci czy produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Formalina ma silne działanie alergiczne oraz jest podejrzewana o działania rakotwórcze
  • SLS oraz SLES – drażniący, agresywny detergent stosowany z powodzeniem w chemii gospodarczej i przemysłowej. SLES (Sodium Laureth Sulfate) to substancja pokrewna produkowana z etylenu, będącą pochodna ropy naftowej. Z uwagi na silne właściwościowi spieniające jest obecna w większości kosmetyków myjących – żelach, mydłach, płynach i olejkach do kąpieli, szamponach, a nawet tonikach do twarzy
  • Oleje silikonowe – silikon ma postać bezbarwnych i bezwonnych olejków i wosków. Silikony stosowane są w droższych środkach kosmetycznych. Dają poczucie gładkości i wyrównują niedoskonałości. Stosowane są do kremów nawilżających, baz i fluidów pod makijaż. Niestety silikony nie ulegają rozkładowi biologicznemu i odkładają się w tkankach organizmu.
  • Parafina – jest otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. Parafina występuje powszechnie w kosmetykach konwencjonalny z powodu dostępności i niskiej ceny. Sama parafina nie jest alergenem, ale jej stosowanie prowadzi do wielu szkodliwych procesów w skórze, związanych z intensywnym rozwojem bakterii beztlenowych.
Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czarnogóra – idealne miejsce na wakacje

  Marzy Ci się urlop w miejscu, gdzie krajobrazy zapierają dech w piersiach, morze jest ciepłe i krystalicznie czyste, nie...

Zamknij