Dom i wnetrze
0

Czy oszczędzanie przy budowie domu istnieje?

Wiele osób chciałoby oszczędzać dosłownie na wszystkim – również na tych sporych wydatkach. Budowa domu z pewnością jest w stanie pochłonąć niemałe fundusze, dlatego bardzo istotne jest to, aby zadbać o odpowiednie rozplanowanie wszystkich wydatków. Czy jednak faktycznie na budowie domu da się oszczędzić bez ryzyka, ze będzie to potem odbijało się na dalszym użytkowaniu […]

shutters-669296_1280

Wiele osób chciałoby oszczędzać dosłownie na wszystkim – również na tych sporych wydatkach. Budowa domu z pewnością jest w stanie pochłonąć niemałe fundusze, dlatego bardzo istotne jest to, aby zadbać o odpowiednie rozplanowanie wszystkich wydatków. Czy jednak faktycznie na budowie domu da się oszczędzić bez ryzyka, ze będzie to potem odbijało się na dalszym użytkowaniu budynku? Czy oszczędzanie przy budowie domu nie jest błędnym kołem, paradoksalnie napędzającym kolejne wydatki?

W sieci znaleźć można całe rzesze fachowców, którzy uważają, że na budowie domu nie można – i nie da się – oszczędzać. Wydawałoby się to oczywiste, jako że wybudowanie domu wymaga wielu nakładów finansowych, które muszą jednak być wydawane z głową, na produkty i usługi wysokiej jakości. Tymczasem wszystkie przykłady praktyczne wskazują, że czasami da się znaleźć niszę, która pozwoli na niewielką oszczędność. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób szukać.

Konsultuj ceny

Okazuje się, że czasami można zaoszczędzić sensowne pieniądze, o ile wiemy, na co chcemy je wydać. Jeśli kupujemy materiały budowlane, a nie do końca wiemy, czy da się to zrobić taniej, dobrze jest zapytać o to np. kierownika budowy. Zazwyczaj nie tylko ma on doświadczenie, jeśli chodzi o cenniki produktów, ale również jest w stanie stwierdzić, gdzie możemy nieco zaoszczędzić i kupić dobre materiały w korzystniejszych cenach. Takie rozwiązanie zazwyczaj pozwala na podstawowe oszczędności, które jednak po zsumowaniu mogą okazać się znaczną, później potrzebną kwotą.

Zatrudnić specjalistę

Niektórzy próbują zaoszczędzić na budowie domu, większość prac wykonując samodzielnie i nie zatrudniając do tego specjalisty. Niestety, nie jest to zazwyczaj możliwe – dobra ekipa budowlana być może jest kosztem, ale w ogólnym rozrachunku nadal się opłaca. W ten sposób mamy prace, które wykonywane są przez kilka osób jednocześnie każdego dnia, dzięki czemu szybciej będą wykończone. Co więcej, ekipa – jeśli jest sprawdzona – nie popełni większości błędów, za które potem trzeba dodatkowo płacić, np. nagłym i kosztownym remontem czy wymianą instalacji.

Bądź rozsądny

Rozsądek jest zawsze w cenie, i zanim rzucimy się na oszczędzanie, dobrze jest ocenić, czy faktycznie jest ono możliwe. Nie zawsze możemy zaoszczędzić na wszystkim i to właśnie zdrowy rozsądek powinien nam podpowiadać, dlaczego tak się dzieje. Warto też wybierać takie elementy budowy domu, które faktycznie są nam niezbędne. Inwestowanie w nowinki technologiczne zwykle jest korzystne dla portfela inwestycyjnego, a co więcej: często obniża koszty eksploatacji domu po zamieszkaniu, co również wiąże się z oszczędnościami w przyszłości.

Źródło: Mieszkania w Krakowie kigdeveloper.pl.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowa odsłona branży kartonowej

Sześć tekturowych ścianek, różna powierzchnia – taki obraz pojawia się w naszej głowie, kiedy słyszymy określenie pudełko kartonowe. A co...

Zamknij