Biznes
0

Czym są systemy erp?

Optymalizacja zarządzania procesami panującymi w firmie to podstawa każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Dzięki niej, koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa znacząco maleją, co przedkłada się na wyższą opłacalność i wyższe zyski. Oczywiście można to wszystko osiągnąć, wprowadzając różnorodne aplikacje, które będą zarządzać poszczególnymi procesami. Choć metoda ta ma swoje zalety, to nie ukrywajmy – w ten sposób robimy w […]

Optymalizacja zarządzania procesami panującymi w firmie to podstawa każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Dzięki niej, koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa znacząco maleją, co przedkłada się na wyższą opłacalność i wyższe zyski. Oczywiście można to wszystko osiągnąć, wprowadzając różnorodne aplikacje, które będą zarządzać poszczególnymi procesami. Choć metoda ta ma swoje zalety, to nie ukrywajmy – w ten sposób robimy w naszej firmie zwyczajny bałagan. To właśnie systemy erp mają sprawić, by całe to zarządzanie było w pełni uporządkowane.

Zalety stosowania oprogramowania erp.

Dzięki wprowadzeniu standardu erp, przedsiębiorstwo może pracować o wiele wydajniej. Zanikają przestoje w produkcji, znika nadmiar materiałów w magazynie. Spadają też koszty, które często mają charakter ukryty. Jak widać, efekt jest o wiele ciekawszy niż nam się to wydawało.

Należy pamiętać, że systemy erp mają modułową budowę. Co to oznacza? W wielkim skrócie to, że mogą one być dostosowane do wymagań każdego szczebla firmy. Jako przykład, możemy podać klasyczną firmę produkcyjną. W takiej firmie, klasycznym podziałem jest podział na stanowiska umysłowe (biura) i stanowiska produkcyjne, stanowiące motor działania naszego przedsiębiorstwa. System erp, może regulować procesy zachodzące pomiędzy poszczególnymi działami firmy i w ten sposób – uprawniać jej pracę. Jeśli więc mamy nadmiar pracowników na wybranym dziale, możemy część z nich przeszkolić (ewentualnie nadać dodatkowe uprawnienia) a następnie – przenieść do nowego działu.

Niezależność. Choć działy wchodzące w skład systemów erp są niezależne wobec siebie, to nic nie stoi na przeszkodzie by współpracowały one ze sobą. Efekt? Nikt nikomu „nie wchodzi na głowę” – praca odbywa się wydajniej a współpraca pomiędzy poszczególnymi segmentami firmy odbywa się o wiele szybciej i wydajniej.

Centrum systemu erp jest baza danych. To ona stanowi o sukcesie tego rozwiązania. Baza ta, stanowi kompendium wszystkich danych, niezbędnych do prawidłowego działania całego przedsiębiorstwa. Efekt? O wiele większa wydajność. System przypomina więc nieco tak zwaną chmurę – do której każdy ma dostęp i której zawartość można (w mniejszym lub w większym stopniu) modyfikować.

Systemy erp są bardzo elastyczne. Można je dowolnie modyfikować, w zależności od tego jak działa dana firma. Modyfikacja systemów erp polega na wprowadzaniu całkowicie nowych działów, które następnie mogą zostać połączone z wyżej opisywaną bazą danych. Przykładem modułu, dość niestandardowego dla erp jest controlling – dzięki któremu można niejako na bieżąco, kontrolować wszystkie procesy w firmie. Warto zaznaczyć, że proces kontroli będzie się tu odbywał znacznie szybciej niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Wszystko dlatego, że procesy te mogą być – tak jak było to wspomniane wcześniej – kontrolowane na bieżąco. Przykład? Ktoś wprowadza do bazy danych jakiekolwiek dane (np wartość sprzedaży na konkretny dzień) a ktoś, może od razu wspomniane dane kontrolować.

Podsumowując, systemy erp to doskonałe rozwiązania jeśli chodzi o kontrolowanie procesów w firmie. Dzięki nim, firma pracuje o wiele wydajniej, minimalizują się koszty (często ukryte), a samo przedsiębiorstwo unika zjawiska spowolnienia działalności, spowodowanego między innymi koniecznością wykonywania ciągle tych samych czynności.

System erp to możliwość rozwoju, zwiększenia zysków i przede wszystkim – szybsza praca przedsiębiorstwa. Warto też wspomnieć o zadowoleniu pracowników, którzy mogą wydajniej pracować.

Artykuł pisany na zlecenie Boss Plus – systemy ERP

The review

0%
księgowość ,biznes
księgowość %
księgowość biznes%
biznes%
Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: Zenek

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Po co nam kurs doskonalenia jazdy?

Wiele osób zastanawia się czy nie doszkolić swoich umiejętności kierowcy na specjalnym kursie. Chociaż placówki oferujące doskonalenie technik jazdy są...

Zamknij