Ciekawe
0

Dermatolog – z jakim problemem do dermatologa?

Dermatologia jest dziedziną, która zajmuje się nie tylko leczeniem chorób skóry. W toku codziennego życia wielu z nas ma problem z pielęgnacją – nie wie, jakich kosmetyków używać i na jakie decydować się zabiegi, aby utrzymać skórę w jak najlepszej kondycji. Tymczasem konsultacje dermatologiczne mogą rozwiać nasze wątpliwości i sprawić, że poczujemy się bardziej komfortowo […]

DermatologDermatologia jest dziedziną, która zajmuje się nie tylko leczeniem chorób skóry. W toku codziennego życia wielu z nas ma problem z pielęgnacją – nie wie, jakich kosmetyków używać i na jakie decydować się zabiegi, aby utrzymać skórę w jak najlepszej kondycji. Tymczasem konsultacje dermatologiczne mogą rozwiać nasze wątpliwości i sprawić, że poczujemy się bardziej komfortowo we własnym ciele.

Kiedy na konsultacje – wskazania kosmetyczne i…zdrowotne

Konsultacje dermatologiczne, jakie można odbyć w każdym renomowanym gabinecie są wskazane zwłaszcza gdy nie jesteśmy do końca pewni, jaki mamy typ cery. To bardzo ważna wiedza, która determinuje późniejsze działania w zakresie pielęgnacji. Specjalista pomoże nam również dobrać odpowiednie preparaty – co może być dużym udogodnieniem zwłaszcza przy obecnym, szerokim wyborze produktów (również tych wykorzystujących najnowsze odkrycia medycyny) na rynku. Jeśli nasza cera należy do gatunku „problematycznych” – a więc borykamy się z trądzikiem, regularnymi przesuszeniami czy pękającymi naczynkami dermatolog pomoże zaplanować odpowiednią kuracje, która zminimalizuje te stany. Oczywiście konsultacje są wskazane także w sytuacjach awaryjnych – a więc kiedy na naszej skórze pojawiają się niepokojące krostki, których przyczyną mogą być zarówno łojotok, jak i nadmierne przesuszenie, a nawet zbyt częste i intensywne nawilżanie skóry. Dobry specjalista w każdej sytuacji pomoże dobrać adekwatne rozwiązanie lecznicze. Nie inaczej jest w przypadku powracających zaskórników, rozszerzonych porów. Innym problemem, z jakim warto zgłosić się do lekarza są blizny po trądziku. Nie warto jednak zwlekać, lecz działać, kiedy te powstały stosunkowo niedawno. Blizny potrądzikowe są trudne do zredukowania, niemniej istnieje duża szansa na poprawę kondycji (i rzecz jasna wyglądu) skóry dzięki powtarzanym regularnie specjalistycznym zabiegom jak mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne, a także systematycznym stosowaniu maści oraz leków doustnych.

Bezwzględnie warto wybrać się do dermatologa również wtedy, gdy mamy na ciele dużo znamion, albo gdy któreś z nich zaczyna się zmieniać (może chodzić o rozmiar, kolor, kształt). To niezwykle istotny element diagnostyki z punktu widzenia zdrowotnego. Wczesne wykrycie zmian o charakterze nowotworowym zdecydowanie zwiększa skuteczność późniejszego leczenia. Czerniak jest chorobą niezwykle podstępną, może rozwijać się bez wyraźnych objawów aż do momentu, gdy jego stopień wyleczalności ma bardzo złe rokowania. Stąd elementem profilaktyki powinny być regularne wizyty w gabinecie dermatologa, odbywane najlepiej 2 razy w roku. Jeśli lekarz zauważy niepokojące oznaki, może skierować pacjenta do onkologa. Zmiana zostanie wycięta, a jej fragment skierowany do laboratorium na histopatologię. Terapia dermatoz oraz chęć poprawy stanu skóry, a także diagnostyka nowotworów skóry to nie jedyne sprawy, z jakimi można zwrócić się do dermatologa. Specjalista ten może pomóc nam również w zakresie problemów z paznokciami czy włosami.

Gabinety lekarsko-kosmetyczne ?

W dobrym gabinecie dermatologicznym wyleczymy również poważniejsze stany chorobowe, jak atopowe zapalenie skóry, grzybica, trądzik, łuszczyca, bielactwo, ostuda czy nadpotliwość. Rzecz jasna po jednej wizycie nie będzie diametralnych zmian, niemniej przy regularnym stosowaniu się do wskazówek i planu terapii można spodziewać się bardzo dobrych efektów. Współczesne gabinety specjalistów dysponują wysokiej jakości sprzętem medycznym, a także najnowocześniejszymi preparatami. Zabiegi, jakie są wykonywane w dermatochirurgii są natomiast wykonywane ambulatoryjnie i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Zmiany skórne takie jak brodawki, kurzajki, kaszaki, włókniaki czy przebarwienia mogą być usuwane bardzo łatwo. W ramach dermatochirurgii możemy też wyróżnić odrębne specjalizacja, jak dermatochirurgia tradycyjna – wykorzystująca skalpel i inne narzędzia do operowania, dermatochirurgia onkologiczna – zajmująca się diagnozowaniem oraz usuwaniem niepokojących zmian, dermatochirurgię naczyniową, dermatochirurgię laserową, kriochirurgię, oraz dermatochirurgię kosmetyczną – obejmującą zabiegi poprawiające wygląd, jednak mniej inwazyjne niż w przypadku chirurgii plastycznej.

Bardzo prężnie rozwijającą się ostatnio dziedziną jest również dermatologia estetyczna. Do takich gabinetów zgłaszają się nie tyle osoby borykające z jakąś chorobą skórną, ale takie, które pragną poprawić wygląd swojego ciała. W szerokiej ofercie zabiegów można więc znaleźć różnego rodzaju zabiegi z zakresu redukowania zmarszczek – wykorzystujące kwas hialuronowy, botoks, nici PDO czy peelingi chemiczne, a także modne ostatnio osocze bogatopłytkowe, pobierane z surowicy krwi pacjenta (dzięki zastosowaniu metody regeneris). Dermatologia estetyczna zajmuje się nie tylko poprawianiem wyglądu twarzy, ale i całego ciała. Dzięki lipolizie iniekcyjnej można się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, a mezoterapia (igłowa lub bezigłowa) sprawia, że aplikowanie preparatu (dobranego indywidualnie do potrzeb klienta)jest bardziej skuteczne i dogłębne niż kiedykolwiek wcześniej.

Podsumowując – wizyta u dermatologa czy dermatochirurga może mieć różne podłoże. Każdorazowo warto pamiętać, by wybrać renomowany gabinet. Często nieocenionym źródłem informacji są znajomi czy przyjaciele. Szczególnie w przypadkach, gdy stawką jest nasze zdrowie warto utrzymywać otwarte kontakty. Choroba może zagrażać nie tylko naszemu życiu, ale też znacząco obniżać jego jakość.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Noclegi w Świdnicy

Świdnica jest średnim miastem, położonym kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia. Być może miasto nie wyróżnia się czymś wielkim, ale w porównaniu...

Zamknij