Zdrowie i uroda
0

Endoproteza biodra – lepiej prywatnie czy na NFZ?

Nasze ciało pomimo dobrych właściwości regeneracyjnych nie jest w stanie „naprawić” wszystkiego. Zdarza się niestety, że niektóre części naszego ciała ulegają w mniejszym lub większym stopniu zużyciu. Najczęściej dotyczy to stawów, ponieważ są one niejednokrotnie bardzo obciążane przez całe nasze życie. Jednym z najczęściej operowanych stawów jest staw biodrowy. Jednak taka operacja, a w szczególności […]

Nasze ciało pomimo dobrych właściwości regeneracyjnych nie jest w stanie „naprawić” wszystkiego. Zdarza się niestety, że niektóre części naszego ciała ulegają w mniejszym lub większym stopniu zużyciu. Najczęściej dotyczy to stawów, ponieważ są one niejednokrotnie bardzo obciążane przez całe nasze życie. Jednym z najczęściej operowanych stawów jest staw biodrowy. Jednak taka operacja, a w szczególności wszczepianie protezy, jest skomplikowaną procedurą chirurgiczną. Wielu pacjentów zastanawia się czy narażać się na czekanie w ramach refundowanego zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy udać się do prywatnej kliniki.

endoproteza-biodra-lepiej-prywatnie-czy-na-nfz-shutterstock_36115612

Przyczyny konieczności wymiany stawu biodrowego mogą być różne, najczęściej jednak zabieg ten przeprowadza się w przypadku wystąpienia zwyrodnienia stawu biodrowego. Schorzenie to nazywane również koksartrozą, dotyka około 4 proc. osób powyżej 60 roku życia. Aż w 40 proc. przypadków przyczyną tego stanu jest wada rozwojowa biodra – zbyt płytka panewka stawu. Powoduje to ześlizgiwanie się głowy kości poza panewkę, co prowadzi do stopniowego zniszczenia stawu. Rozwojowi koksartrozy sprzyjają także zaburzenia organizmu tj. np. cukrzyca, ale również alkoholizm, nadwaga, czy różne urazy i choroby. Objawami tego schorzenia jest silny ból w pachwinie i biodrze przy poruszaniu się, który często promieniuje do kolana, wynikiem czego może być utykanie. W bardziej zaawansowanych stadium ból pojawia się również w czasie spoczynku co oznacza rozwijający się stan zapalny stawu. Postępująca choroba prowadzi do coraz poważniejszych ograniczeń możliwości ruchów w stawie.
Oczywiście można próbować leczyć staw przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz łagodzić dolegliwości przy pomocy zabiegów fizykoterapeutycznych, jednak jak podaje specjalista lek. med. Grzegorz Prasałek zaawansowana koksartroza jest wyraźnym wskazaniem do wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i nie powinno się z tym zwlekać.

Operacja wszczepienia endoprotezy

Operacje wszczepiania endoprotezy nazywa się endoprotezoplastyką stawu biodrowego. Jest to operacja chirurgiczna, która polega na całkowitym usunięciu zniszczonego stawu i zastąpieniu go wewnętrzną protezą, która czasami nazywana jest również „sztucznym stawem” (jakie są rodzaje endoprotez dowiesz się tutaj: www.tourmedica.pl/blog/rodzaje-endoprotez-stawu-biodrowego).

Celem takiej operacji jest tylko poprzez wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, usunięcie dolegliwości bólowych chorego stawu biodrowego przy jednoczesnym przywróceniu jego prawidłowych funkcji ruchowych. Dzięki temu chorzy otrzymują możliwość odzyskania prawidłowych zdolności lokomocyjnych. Podczas operacji najpierw usuwany jest zniszczony staw, a następnie wszczepiany jest implant wykonany najczęściej z tytanu powlekanego powłoką ceramiczną, bądź polietylenową. Sam implant kotwiczy się w zależności od schorzenia przy pomocy cementu kostnego lub bez jego użycia bezpośrednio do kości miedniczej.

Operacja w klinice prywatnej czy na NFZ?

Jak w przypadku każdego schorzenia, również i podczas zwyrodnienia stawu biodrowego istotne znaczenie ma czas przeprowadzenia zabiegu jaki upłynie od momentu wykrycia problemu. Niestety staw biodrowy narażony jest na ciągłe zużycie ponieważ jest jednym z głównych elementów układu lokomotorycznego w organizmie człowieka. Dlatego jeżeli lekarz zaleci endoprotezo plastykę nie powinniśmy zbyt długo zwlekać.
Niestety Polska służba zdrowia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie ma tutaj dla pacjentów wiele do zaoferowania. Średni czas oczekiwania na wszczepienie protezy stawu biodrowego w Polsce to 2 lata. Jednak czas ten może być nawet dłuższy. Zdarza się, że pacjenci nie mogą tak długo czekać, dlatego spora część decyduje się na wybór klinik prywatnych.
Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy pacjent może zostać sklasyfikowany jako przypadek nagły i wymagający natychmiastowej, „pozakolejkowej” operacji. Jednak nie zdarza się to zbyt często, dlatego nie warto czasami narażać się na utratę zdrowia, a nawet na możliwość trwałego kalectwa i należy rozważyć opcję zabiegu w prywatnej klinice.
Ponadto prywatne kliniki oferują szeroką gamę profesjonalnych usług ortopedycznych z zakresu endoprotezoplastyki. Nowoczesne materiały i innowacyjne techniki, przy stosunkowo niewygórowanych w stosunku do innych państw cenach zabiegów są doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą czekać po kilka lat na zabiegi w państwowych placówkach.
Mając na uwadze konieczność oczekiwania na zabieg, warto więc rozważyć leczenie w prywatnej klinice ortopedycznej, w której lekarze specjaliści wykonają usługę od razu i z profesjonalnym i indywidualnym podejściem do każdego pacjenta.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Meble ogrodowe – gdzie szukać, jakie okażą się najlepsze?

Jesień to idealna pora na to, aby zdecydować się na kupno nowych mebli. W sklepach producentów znajdziemy w tym okresie...

Zamknij