Dom i wnetrze
0

Jak czyścić lakierowana tapicerkę skórzaną w samochodzie?

Wielu właścicieli aut nie wie nawet, że ten rodzaj tapicerki wymaga regularnej konserwacji specjalnymi środkami. Mogą mieć też trudność z wyborem, jeśli nie będą wiedzieli, jakich środków należy użyć. Skąd wziąć środki do czyszczenia Środki do czyszczenia skór pokrytych lakierem do tapicerki skórzanej możemy kupić w sklepach motoryzacyjnych lub w sklepach dla jeźdźców. W tych […]

Wielu właścicieli aut nie wie nawet, że ten rodzaj tapicerki wymaga regularnej konserwacji specjalnymi środkami. Mogą mieć też trudność z wyborem, jeśli nie będą wiedzieli, jakich środków należy użyć.

Skąd wziąć środki do czyszczenia

Środki do czyszczenia skór pokrytych lakierem do tapicerki skórzanej możemy kupić w sklepach motoryzacyjnych lub w sklepach dla jeźdźców. W tych drugich jest spory wybór wysokiej jakości środków, gdyż siodła do jazdy konnej wykonywane są ze skór, narażone na ciągłą eksploatację i do tego często kosztują kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, ich właściciele bardzo więc o nie dbają.

Do czyszczenia możemy zakupić mydło glicerynowe lub szampon bądź piankę. Środków ochronnych, nawilżających i nabłyszczających znajdziemy całkiem spory wybór. Najczęściej mają postać past lub mleczek. Warto wybrać środki z domieszkami wosku.

Czyszczenie

Pierwszy krok to naniesienie mydła glicerynowego lub szamponu. Jeśli mamy preparat w sprayu, wystarczy natrysnąć go na powierzchnię, przeczyścić kolistym ruchem i zebrać suchą, czystą szmatką. Następnie czynność powtórzyć aż do usunięcia brudu. W przypadku mydła glicerynowego w kostce-to wybór bardzo ekonomiczny- ściereczkę zwilżamy wodą, odciskami, przejeżdżamy nią po powierzchni mydła i tak przygotowaną przecieramy skórę. Czekamy do wysuszenia. Ważne, aby nie używać nadmiaru wody.

Kiedy powierzchnia wyschnie, nanosimy preparat konserwujący. Nanosimy go świeżą szmatką, w cienkiej ilości, szczególnie, jeśli preparat zawiera wosk. Czekamy, aż preparat wsiąknie i wyschnie, zwykle ok. 10 minut, po czym kolejną, miękką szmatką polerujemy powierzchnię i cieszymy się uzyskanym efektem. Funkcją preparatu jest między innymi nawilżenie skóry, co jest konieczne i pozwala jej utrzymać elastyczność, która chroni przed pękaniem. Lakier do tapicerki skórzanej również pęka, kiedy skóra się przesuszy.

Usuwanie niewielkich uszkodzeń

Po pierwsze warto wiedzieć, że naturalna skóra nigdy nie jest idealna-zawsze posiada niewielkie znaki, tzw. znamiona skóry. Stanowią one o jej urodzie, są jednak usuwalne. Mniejsze pęknięcia powierzchni możemy usunąć w trakcie czyszczenia, wcierając po umyciu farbkę w odpowiednim kolorze. Firmy oferują dobranie odpowiedniego koloru na podstawie fragmentu skóry wielkości kciuka lub przyniesionego elementu tapicerki.

Plamy z oleju i potu nie są usuwalne bez usunięcia powłok. Środek czyszczący mocne plamy, oparty na rozpuszczalniku lub alkoholu, usunie również lakier do tapicerki skórzanej, a co za tym idzie, skórę będzie trzeba ponownie zabarwić i polakierować. Brud z jasnych skór trzeba usuwać częściej. Skórę wysuszoną i popękaną możemy nawilżyć preparatami na bazie olejów. Jeżeli skóra jest spleśniała, co może zdarzyć się po przemoczeniu, musimy kupić specjalny środek antygrzybiczny i antybakteryjny, jednak i taka skóra jest w pełni do odratowania.

Profesjonalny lakier do skóry znaleźć można w ofercie sklepu Lakiery24.com

The review

0%
aranżacja, aranżacje
aranżacja%
aranżacja aranżacje%
aranżacje%
Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: Zenek

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Urlop blisko plaży – jak się przygotować?

Wakacje nieodmiennie kojarzą się nam z wypoczynkiem, najczęściej na łonie natury. A co przyjemniejszego może być latem niż gorący piasek...

Zamknij