Zdrowie i uroda
0

Jak skutecznie dbać zęby?

Pomimo szeroko zakrojonych akcji profilaktycznych i licznych wiadomości w prasie czy w radiu, Polacy nadal mają spory problem z prawidłową higiena jamy ustnej. Najczęstszym powodem z którym przychodzimy do stomatologów jest oczywiście próchnica. Jak skutecznie dbać o nasze zęby? Próchnica – jak powstaje? Jak z nią walczyć? Próchnica to zmiany na powierzchni szkliwa zęba, które […]

teeth-887338_1280

Pomimo szeroko zakrojonych akcji profilaktycznych i licznych wiadomości w prasie czy w radiu, Polacy nadal mają spory problem z prawidłową higiena jamy ustnej. Najczęstszym powodem z którym przychodzimy do stomatologów jest oczywiście próchnica. Jak skutecznie dbać o nasze zęby?

Próchnica – jak powstaje? Jak z nią walczyć?

Próchnica to zmiany na powierzchni szkliwa zęba, które nieleczone mogą naciekać w głąb struktury zęba. Sytuacja ta jest groźna, gdyż nieleczona próchnica może całkowicie zniszczyć ząb. Próchnica jest wynikiem działania bakterii żerujących na płytce nazębnej. Aby mogła powstać niezbędne są również cukry, będące pożywką dla bakterii. Próchnica początkowo nie jest bolesna – dlatego tak ważne jest jej wykrywanie w początkowym stadium. Kiedy próchnica dostanie się głębiej i zacznie obejmować miazgę zęba pojawia się ból. To moment, kiedy najczęściej wybieramy się do lekarza z prośbą o pomoc.

Leczenie próchnicy to jej usuwanie z powierzchni zęba. Zabieg ten wykonuje się za pomocą wiertła dentystycznego, które ściera próchnicę i odsłania zdrowe tkanki. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie startej powierzchni poprzez plombę.

Kiedy próchnica zniszczy ząb…

Zdarza się, że nawet kilkukrotnie borowanie nie jest w stanie doczyścić zęba. W takich przypadkach próchnica obejmuje wnętrze zęba. Często lekarze podejmują wtedy decyzję o leczeniu kanałowym. Endodoncja przeprowadzona pod mikroskopem okazuje się znacznie lepszą metodą niż klasyczne czyszczenie kanałów, jakie wykonywane było w gabinetach stomatologicznych jeszcze kilka lat temu. Wykorzystanie mikroskopu pozwala precyzyjniej dotrzeć w najgłębsze zakamarki czyszczonych kanałów, przepłukać je i zamknąć ich światło. Ostatnia część zabiegu jest niezwykle istotna, gdyż zapobiega przedostawaniu się bakterii i zarazków z jamy ustnej do krwiobiegu.

Na sam koniec leczenia kanałowego stomatolog stara się w jak najlepszym stopniu odbudować koronę zęba i zabezpieczają ją tworzywem światło utwardzanym. Warto pamiętać, że taki ząb jest martwy – nie ma on dostępu do składników odżywczych ani mineralnych, przez co z czasem może stać się kruchy i podatny na złamania.

Profilaktyka

Aby zapobiegać powstawaniu próchnicy konieczna jest codzienna higiena jamy ustnej. Musimy także większą uwagę przykładać do tego, co ląduje na naszym talerzu! Jedźmy więcej warzyw, orzechów, pieczywa pełnoziarnistego. Unikajmy słodyczy, słodkich, gazowanych napojów.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobry ortodonta to piękne i zdrowe zęby!

Piękne, zdrowe zęby to marzenie większości z nas. Często sądzimy jednak, że ma to znaczenie jedynie dla naszego wyglądu. Nic...

Zamknij