Dom i wnetrze
0

Jak wybrać odpowiedni kolor farby?

Podczas remontu lub wykańczania mieszkania często borykamy się z różnymi dylematami – drewno czy jednak panele, jakie wybrać płytki ceramiczne i na jakie kolory pomalować nasze pomieszczenia? To ostatnie może nam sprawiać problemy do samego końca. Trudno jest dokładnie określić kolor, na który chcielibyśmy pomalować ścianę, trudno ją znaleźć, a jak już znajdziemy odpowiednią, może […]

2550817_mPodczas remontu lub wykańczania mieszkania często borykamy się z różnymi dylematami – drewno czy jednak panele, jakie wybrać płytki ceramiczne i na jakie kolory pomalować nasze pomieszczenia? To ostatnie może nam sprawiać problemy do samego końca.

Trudno jest dokładnie określić kolor, na który chcielibyśmy pomalować ścianę, trudno ją znaleźć, a jak już znajdziemy odpowiednią, może się okazać po jej wyschnięciu, że wygląda zupełnie inaczej niż to, co sobie wyobrażaliśmy. Co możemy zrobić, żeby tego uniknąć?

Sprawdzajmy próbki

Samo sprawdzanie i porównywanie palet kolorów może nam nie wystarczyć i być bardzo mylące, dlatego o ile tylko to możliwe i nasz producent nimi dysponuje – weźmy kilka próbek odcieni koloru, który nas interesuje i wydzielmy specjalny kawałek powierzchni na ścianie, na którym je wypróbujemy. Należy oczywiście pokryć ją dokładnie w ten sam sposób w jaki będziemy robić to później. Dlatego postarajmy się ją najpierw przygotować – umyć i zagruntować jeżeli to potrzebne. Pamiętajmy, że ilość warstw ma też swoje znaczenie, dlatego najpierw pokryjmy wybrany odcinek raz, pozwólmy mu wyschnąć, oceńmy efekt i w razie potrzeby pomalujmy drugi raz.

Oczywiście ta mała część ściany pomalowana na parę kolorów, nad którymi się zastanawiamy może okazać się zbyt mała, żebyśmy mogli wyobrazić sobie jak będzie wyglądał cały pokój pomalowany na dany odcień. Najczęściej bywa tak, że ściany okazują się później za ciemne – zaleca się więc wybrać po prostu jaśniejszy odcień tej samej barwy.

Wizualizacja

Możemy skorzystać ze specjalnych programów i aplikacji, które „przemalują” nasz pokój na różne kolory, co pozwoli nam zobaczyć, jaki może być końcowy efekt.

Barwniki

Jeśli nie znajdziemy szukanego odcienia, możemy sięgnąć po barwniki, które umożliwią nam eksperymenty. Dolewane do białej farby będą zamieniać ją w nasz ulubiony kolor w zależności od tego, ile wlejemy barwnika. To pozwoli nam kontrolować proces tworzenia koloru i wypróbowywanie jego odcieni. Barwniki do farb możesz znaleźć na tej stronie: http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/farby-wewnetrzne/barwniki-do-farb.html

Zasady ogólne

Wybór koloru ścian jest indywidualną sprawą każdego z nas, ale istnieją pewne zasady, którymi możemy się kierować, żeby pomóc sobie stworzyć atrakcyjną przestrzeń. Przede wszystkim pamiętajmy, że powinniśmy raczej malować ściany na jasne barwy, szczególnie w małych pomieszczeniach – odbijają one wtedy światło i rozjaśniają przestrzeń, wizualnie ją powiększając. Ciemne i intensywne kolory są przeznaczone do większych przestrzeni lub akcentów. Kolory mają również wpływ na nasze samopoczucie – dowiedzmy się jakie. Jeśli remontujemy mieszkanie starajmy się myśleć o całym wyposażeniu, którym potem znowu zapełnimy pokój – i dopasujmy kolor farby do niego.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jeden z najbardziej znanych szczytów w Tatrach

Wybierając się w Tatry, trudno wyobrazić sobie ich panoramę bez Giewontu. Jest to jeden z wielu szczytów zdobywanych zarówno przez...

Zamknij