Zdrowie i uroda
0

Nadwrażliwość zębów – czym jest i jak z nią walczyć?

Większość z nas zna ostry i nieprzyjemny ból, który czasami rozchodzi się w okolicach zębów podczas jedzenia chłodnych czy gorących napojów. To nadwrażliwość szyjek zębowych. Sprawdź, jak sobie z nią radzić. Skąd się bierze nadwrażliwość? Nadwrażliwość szyjek zębowych jest wynikiem sytuacji, kiedy nawarstwiający się kamień nazębny zaczyna wchodzić pod linię dziąseł i przedostaje się do […]

Większość z nas zna ostry i nieprzyjemny ból, który czasami rozchodzi się w okolicach zębów podczas jedzenia chłodnych czy gorących napojów. To nadwrażliwość szyjek zębowych. Sprawdź, jak sobie z nią radzić.

Skąd się bierze nadwrażliwość?

Nadwrażliwość szyjek zębowych jest wynikiem sytuacji, kiedy nawarstwiający się kamień nazębny zaczyna wchodzić pod linię dziąseł i przedostaje się do kieszonek dziąsłowych, podrażniając zarówno tkanki, jak i szyjki zębowe. Nadwrażliwość może być również związana z wiekiem podeszłym i naturalnym cofaniem się dziąseł. W przypadku osób młodszych odsłonięte szyjki zębowe są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowego szczotkowania i wykorzystywania za twardych szczoteczek.
Powodem nadwrażliwości może być również osłabione szkliwo w okolicach szyjek zębowych. Jest ono położone blisko miazgi zęba, w której wnętrzu znajduje się wiele kanalików z włóknami nerwowymi. Brak dostatecznej osłony tych elementów sprawia, że kontakt z gorącymi czy zimnymi potrawami sprawia nam ból.

Nadwrażliwość może skutecznie pogorszyć nasze samopoczucie – nagły, świdrujący ból w okolicach szczęki paraliżuje i jest szczególnie uciążliwy dla dzieci i osób w wieku podeszłym. Jak więc poradzić sobie z nadwrażliwością zębów? Sposobów jest przynajmniej kilka.

Przede wszystkim: leczenie

Z problemem nadwrażliwych szyjek zębowych koniecznie powinniśmy udać się do stomatologa. Tylko on jest w stanie określić, jakie są przyczyny tego kłopotu. W przypadku stwierdzenia osadzania się kamienia w kieszonkach dziąseł z pewnością może on zalecić leczenie i czyszczenie kieszonek.
W przypadkach spowodowanych nieodpowiednim szczotkowaniem przede wszystkim konieczne będzie uświadomienie o błędzie i zwrócenie uwagi na prawidłowe szczotkowanie. Nadwrażliwość zębów powstaje na wskutek ścierania szkliwa – mycie zębów poprzez wykonywanie poziomych ruchów znacząco się do tego przyczynia. Zęby należy myć kolistymi ruchami. Być może konieczna okaże się również wymiana szczoteczki na model o miękkim włosiu.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie komody do mieszkania?
Jakie komody do mieszkania?

Wybór odpowiedniej komody to nie lada wyzwanie – zazwyczaj meble te stawiamy w salonach lub też sypialniach, a w ich...

Zamknij