Dom i wnetrze
0

Okleiny naturalne – skąd się biorą.

Okleiny naturalne to coraz częściej wybierany materiał budowlany. Sprawdź skąd się on bierze. Drewnopochodne materiały do oklejania różnych drewnianych powierzchni coraz częściej „brylują” na naszym rynku budowlanym. Nic w tym dziwnego – ze względu na swoje właściwości i naturalne piękno są one wręcz uwielbiane przez Klientów. Jak wobec tego powstają te „cuda techniki”? Powstawanie oklein […]

okleiny naturalne

Okleiny naturalne to coraz częściej wybierany materiał budowlany. Sprawdź skąd się on bierze.

Drewnopochodne materiały do oklejania różnych drewnianych powierzchni coraz częściej „brylują” na naszym rynku budowlanym. Nic w tym dziwnego – ze względu na swoje właściwości i naturalne piękno są one wręcz uwielbiane przez Klientów. Jak wobec tego powstają te „cuda techniki”?

Powstawanie oklein naturalnych – w dużym uproszczeniu

Okleiny naturalne, powstają – jak sama nazwa wskazuje – z naturalnego drewna, które podlega odpowiednim procesom obróbki. Oto one:

1. Pierwszym krokiem jest ścięcie drzewa, obdarcie go z kory a następnie – pocięcie na odcinki. Na tym etapie okleiny naturalne nie są jeszcze pozyskiwane. Pierwszy krok przygotowuje drewno do pozyskania z niego okleiny.

2. Skoro mamy już nasze drewno, to możemy z niego pozyskać okleinę. Jak to robimy? Wprowadzamy obcięte kawałki drewna do specjalnej maszyny, która następnie przykłada do jego powierzchni specjalne noże. W zależności od ustawień, możemy w ten sposób „ściąć” wierzchnią warstwę drewna o ustawionej grubości. W ten sposób otrzymujemy już prefabrykat który za niedługo stanie się „normalną okleiną”.

3. Kolejnym krokiem będzie sklejenie poszczególnych elementów skrojonych z powierzchni drewna. Dopiero po tej czynności, odpowiednim wysuszeniu i polakierowaniu otrzymujemy dobrej jakości okleiny naturalne, które możemy spokojnie wykorzystać jako materiał do oklejenia np drzwi.

4. Czasami, po wykonaniu wyżej wymienionych czynności utwardza się uzyskany w ten sposób materiał. Można to robić np za pomocą promieniowania ultrafioletowego, którego właściwości sprawiają że okleina staje się twarda, sztywna i wytrzymała. W efekcie, otrzymujemy dobrej jakości i w pełni dopracowany produkt.

Ze względu na powyższą technologię, uzyskane w ten sposób płaty okleiny naturalnej nigdy nie będą takie same. Możemy być pewni, że kupując w przyszłości drugie skrzydło drzwi pokryte tą samą okleiną, otrzymamy w rzeczywistości zupełnie inny wzór, który – przynajmniej dla niektórych – jest bardzo poszukiwany ze względu na swoją unikatowość.

Jak widać, produkcja oklein naturalnych nie jest wcale skomplikowana. Niemniej, konieczne jest takie dopasowanie wszystkich procesów technologicznych, by otrzymany w ten sposób produkt charakteryzował się nie tylko ładnym wyglądem, ale też – dużą wytrzymałością i odpornością na przeciążenia (również wynikające z oddziaływania wysokich i niskich temperatur).

Tak dopracowany produkt jest gwarantem zadowolenia Klienta.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Różne zastosowania balustrad szklanych

Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się balustrady szklane. Są to nowoczesne produkty, które całkowicie zmieniają dane pomieszczenie. Coraz więcej...

Zamknij