Technologia
0

Panele fotowoltaiczne – opłacalna inwestycja?

Coraz więcej się słyszy o panelach fotowoltaicznych. Nawet dostawcy energii zaczynają stawiać w różnych częściach Polski swoje własne farmy fotowoltaiczne, żeby przeanalizować opłacalność włączenia tego typu odnawialnych źródeł energii do sumy swojej produkcji energii. Opłacalność fotowoltaiki Z danych podanych przez portal ekofachowcy.pl wynika jasno, że taka inwestycja jest warta poświęcenia odrobiny czasu i zastanowienia. Przeczytajcie […]

czy warto inwestować w fotowoltaikę?Coraz więcej się słyszy o panelach fotowoltaicznych. Nawet dostawcy energii zaczynają stawiać w różnych częściach Polski swoje własne farmy fotowoltaiczne, żeby przeanalizować opłacalność włączenia tego typu odnawialnych źródeł energii do sumy swojej produkcji energii.

Opłacalność fotowoltaiki

Z danych podanych przez portal ekofachowcy.pl wynika jasno, że taka inwestycja jest warta poświęcenia odrobiny czasu i zastanowienia. Przeczytajcie zresztą sami:


 

„Typowa instalacja 4 kWp może przynieść roczne oszczędności rzędu 2300 zł. Im więcej zużywasz energii, tym większy system, a co za tym idzie większe oszczędności. Przy obecnym systemie dopłat instalacja zwraca się już w 6 – 8 lat, a przez kolejne 20 lat korzystasz z darmowej energii.”

Źródło cytatu: ekofachowcy.pl


 

Tytułem wyjaśnienia dodamy, że w zapisie kWp litera p oznacza energię otrzymywaną właśnie z fotowoltaiki.

Dopłaty do fotowoltaiki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzi aktualnie program systemu dopłat, które mają zachęcić konsumentów, a właściwie prosumentów (o słowie prosument za chwilę i bez obaw, nic w tym dziwnego, że słowo mówi wam niewiele), do inwestowania w odnawialne źródła energii, także w panele fotowoltaiczne. Mowa tu o programie Prosument.

Prosument – o co chodzi w programie?

Zaczniemy od obiecanego wyjaśnienia słowa „prosument”. To jednostka, która jest równocześnie konsumentem i producentem jakiegoś dobra. O programie można przeczytać na stronach Funduszu tutaj: Prosument. Z góry jednak ostrzegamy: nie jest opisany najprzyjaźniejszym dla zwykłego zjadacza chleba językiem.

Właśnie dlatego dla wyjaśnienia celów i zasad programu posłużymy się kolejnym cytatem z Eko Fachowców (zdecydowanie przyjaźniej napisanym, niż informacje umieszczone na stronie NFOŚiGW…):


 

„Program „Prosument” ma za zadanie wspierać zakup i montaż nowych instalacji z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wsparciem programu objęte są wyłącznie tzw. małe i mikro instalacje, których przeznaczeniem jest produkcja energii elektrycznej lub energii elektrycznej i ciepła. Co oznacza, że program nie przewiduje dofinansowania do instalacji, które są wyłącznie źródłem ciepła.”

Źródło cytatu: ekofachowcy.pl


 

Pod powyższym linkiem znajdziecie też wyjaśnienie zasad, limitów i ograniczeń programu Prosument, więc jeśli chcecie zacząć inwestować w OZE, warto przyjrzeć się tym informacjom.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy warto iść z kacem do pracy?

Środa to niby taki mały piątek, więc w wyjściu ze znajomymi do miasta nie ma nic złego. Okazuje się jednak,...

Zamknij