Dom i wnetrze
0

Piaskowanie jako metoda zdobienia drzwi szklanych.

Istnieje klika metod zdobienia szkła. Wszystkie służą jednemu celowi – jest nim nadanie szkłu wyjątkowego, niezwykłego charakteru poprzez wykonanie na nim określonego motywu. Dzięki temu drzwi w naszym mieszkaniu są nie tylko oryginalne i niepowtarzalne, ale też mogą wiele mówić o nas samych, stanowić odzwierciedlenie naszych zainteresowań i marzeń. Jak więc wygląda proces piaskowania szkła […]

drzwi szklane warszawa

Istnieje klika metod zdobienia szkła. Wszystkie służą jednemu celowi – jest nim nadanie szkłu wyjątkowego, niezwykłego charakteru poprzez wykonanie na nim określonego motywu. Dzięki temu drzwi w naszym mieszkaniu są nie tylko oryginalne i niepowtarzalne, ale też mogą wiele mówić o nas samych, stanowić odzwierciedlenie naszych zainteresowań i marzeń. Jak więc wygląda proces piaskowania szkła i jakie efekty możemy dzięki niemu uzyskać?

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie jest metodą polegającą na obróbce materiału przy pomocy strumienia piasku wydmuchiwanego pod dużym ciśnieniem z dyszy dmuchawy. Taki rozpędzony piasek jest świetnym materiałem ściernym. Mikroskopijnej wielkości kawałeczki szkła odpryskują z tafli, powodując powstanie żłobień i zmatowienie szkła.
Warto dodać, że nie tylko szkło można zdobić tą metodą ale także drewno czy ceramikę.

Jak powstają wzory?

Aby wykonać drobny, precyzyjny wzór, zakrywa się powierzchnię, która ma pozostać nietknięta, a piaskuje się odsłonię fragmenty. Podobnie jak w przypadku innych metod, mogą powstać bardzo skomplikowane i misterne wzory:
– roślin i zwierząt,
– ornamenty,
– proste figury geometryczne,
– portrety i postaci ludzi,
– pejzaże.
Materiałami służącymi do ochrony powierzchni przeznaczonej do wykonania wzoru są:
– kleje,
– folie,
– płynne gumy.
Są one naklejane na szkło bardzo precyzyjnie, dzięki temu wzory nie wymagają poprawiania innymi metodami. Po zakończeniu piaskowania, folię czy gumę po prostu się odkleja.
Większość producentów szklanych drzwi ma gotowe wzory, jednak szukając w internecie pod hasłem np. Drzwi szklane Warszawa z łatwością znajdziemy takiego, który wykona wzór według naszego pomysłu.

Jak uzyskać wklęsły relief?

Jest to sposób wykonania wzoru tak, aby sprawiał on wrażenie trójwymiarowości. Cały proces wygląda dokładnie tak samo jak zwykłe piaskowanie, z tym że po ściągnięciu folii ochronnej i nałożeniu nowej, tak by powierzchnię móc piaskować głębiej poprzez zwiększenie ciśnienia lub wydłużenie czasu piaskowania.

Czy można piaskować szkło własnoręcznie?

Do piaskowania szkła używane są wyspecjalizowane maszyny wyposażone w komorę z licznymi dyszami, z których wydmuchiwany jest piasek pod bardzo dużym ciśnieniem. W zależności od wielkości zakładu produkcyjnego maszyna ta jest sterowana przez komputer lub ręcznie.
Jak zawsze w przypadku obróbki szkła, wymagana jest doskonała wentylacja komory maszyny. Pył szklany, tworzący się przy piaskowaniu, unosi się w powietrzu i poważnie zagraża naszemu zdrowiu. Zanim otwarta zostanie komora maszyny, trzeba odczekać aż pył zostanie wywiany przez wentylację.
Powyższe czynniki sprawiają, że raczej niemożliwym jest przeprowadzenie piaskowania szkła własnoręcznie, ale nie stanowi to problemu przy dużej dostępności drzwi szklane Warszawa.

Liczy się efekt

Na szczęście nie musimy znać szczegółów procesu obróbki szkła ani być utalentowanymi rzemieślnikami, gdyż producent z pewnością wykona dla nas drzwi szklane w pełni odpowiadające naszym oczekiwaniom, a nasi goście będą przyglądać się im z zachwytem i zazdrością.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Krem z ektoiną – naturalny preparat przydatny w walce o piękną skórę

Dbanie o wygląd skóry przez lata wiązało się z stosowaniem kosmetyków wytwarzanych na bazie różnego rodzaju związków chemicznych. Niestety kremy...

Zamknij