Ciekawe
0

Pierwszy skok – co warto wiedzieć?

Skoki spadochronowe gromadzą wokół siebie coraz większą grupę śmiałków. Uczucie wolności połączone z zastrzykiem potężnej dawki adrenaliny to coś, co sprawia, że ten sport zyskuje coraz większą grupę sympatyków. Zastanawiasz się jakie przygotowania powinieneś poczynić przed oddaniem pierwszego skoku? Służymy poradą. Zacznij od tandemu Zanim zdecydujesz się na wizytę w lokalnym aeroklubie w celu dokonania […]

Skoki spadochronowe gromadzą wokół siebie coraz większą grupę śmiałków. Uczucie wolności połączone z zastrzykiem potężnej dawki adrenaliny to coś, co sprawia, że ten sport zyskuje coraz większą grupę sympatyków. Zastanawiasz się jakie przygotowania powinieneś poczynić przed oddaniem pierwszego skoku? Służymy poradą.

1

Zacznij od tandemu

Zanim zdecydujesz się na wizytę w lokalnym aeroklubie w celu dokonania zapisu na kurs spadochronowy, zacznij od wykonania kilku skoków w tzw. tandemie.
Pod tym pojęciem kryje się skok w parze z instruktorem. Niepodważalną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że skoki tandemowe nie wymagają konieczności odbycia wielogodzinnego kursu spadochronowego. Nie są wymagane również badania lekarskie.
Tandem pozwala wstępnie oswoić się z wysokością oraz z niezwykłym uczuciem, jakie towarzyszy swobodnemu spadaniu.

O czym warto pamiętać?

Skoki tandemowe nie wymagają żadnych specjalnych przygotowań. Ważne jest natomiast, aby zadbać o swój własny komfort. Pamiętaj, że lot ma być dla Ciebie przyjemnością.
Co do ubioru – najodpowiedniejszy będzie wygodny dres lub inna forma stroju sportowego. Nie musisz martwić się o chłód – przed skokiem zostaniesz wyposażony w specjalny kombinezon, rękawiczki oraz opaskę na głowę.
Warto zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Wskazane jest założenie lekkich, sportowych butów, które ściśle przylegają do stopy. Pamiętaj o dokładnym i mocnym sznurowaniu – w powietrzu może dojść do sytuacji, w której źle zawiązany but „odfrunie” ze stopy.

Czas na kolejny etap

Po wykonaniu kilku skoków tandemowych, większość osób decyduje się na rozpoczęcie kursu spadochronowego. Jest to jedyna droga, która prowadzi do uprawiania tego niezwykłego sportu na samodzielnym poziomie, czyli bez asysty instruktora.
W tym celu należy udać się do wybranego aeroklubu. Działają one na terenie całego kraju, zatem nie musisz martwić się o konieczność pokonywania znacznych odległości.
Kursy spadochronowe składają się z trzech części:

• teoretycznej;
• praktycznej naziemnej;
• praktycznej powietrznej.

Uprzednio należy jednak poddać się badaniom lekarskim, które będą stanowiły podstawę do rozpoczęcia kursu.
Teoria obejmuje wykłady z zakresu budowy spadochronu, techniki skakania oraz komunikacji w powietrzu. Drugi etap obejmuje ćwiczenia praktyczne, prowadzone jeszcze na ziemi. Etap numer trzy odbywa się w powietrzu i obejmuje zajęcia prowadzone pod ścisłą kontrolą doświadczonej kadry instruktorskiej. Kurs spadochronowy kończy się egzaminem, po którego zdaniu otrzymujemy stosowny certyfikat, potwierdzający nasze kompetencje.

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: Zenek

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
architekt
Projektowanie domowego biura

Niewielkie biuro w domu pozwala nam nie tylko na kończenie zadań związanych z nasza pracą – może być to także...

Zamknij