Dom i wnetrze
0

Półki i regały – podstawa domowej biblioteki

Choć ludzkość gromadziła dzieła pisane od tysiącleci, to jednak początkowo miały one formę, która nie pozwalała na wykorzystywanie regałów czy półek. Gliniane tabliczki z pismem klinowym, papirusy 0 nie były łatwe do przechowywania. A jednak już wtedy zbiory porządkowano, katalogowano, a czasem nawet przyjmując alfabetyczno – działowy system. Pierwsze regały na książki pojawiły się jednak […]

library-438389_1280Choć ludzkość gromadziła dzieła pisane od tysiącleci, to jednak początkowo miały one formę, która nie pozwalała na wykorzystywanie regałów czy półek. Gliniane tabliczki z pismem klinowym, papirusy 0 nie były łatwe do przechowywania. A jednak już wtedy zbiory porządkowano, katalogowano, a czasem nawet przyjmując alfabetyczno – działowy system. Pierwsze regały na książki pojawiły się jednak dopiero w starożytnym Rzymie, około 55 roku p.n.e., a więc w czasach największej ekspansji cesarstwa i sukcesów Juliusza Cezara. Trzeba jednak było kolejnych stuleci, by w Europie, jak i na świecie, upowszechnił się nawyk czytania (w związku z wynalazkiem i popularyzacją druku), a regały i półki stały się sprzętami do prywatnego użytku – a więc na przełomie XV i XVI stulecia.

W czasach współczesnych decydując się na zakup mebli mamy oczywiście dużo większy wybór. Mało tego – można samodzielnie stworzyć całą aranżację wnętrza. Do lamusa odeszły już popularne kilka dekad temu, nieco siermiężne meblościanki ze sklejki bądź płyty paździerzowej imitujące drewno. Popularnością cieszy się za to modułowa formuła mebli. Dużo łatwiej dopasowywać kolejne elementy do siebie, a dodatkowo można je w taki sposób ustawić, by nawet najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu bądź domu cechowała funkcjonalność.

Regały na książki mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z innych materiałów – jak metal, tworzywa sztuczne, a nawet szkło. Można powiedzieć, że przy zakupie ogranicza nas tylko własna fantazja (oraz ewentualnie zasobność portfela, choć z dobie kart kredytowych i to bywa dyskusyjne). Regały mogą być wyposażone w półki, ale oprócz tego wiele z nich zawiera szuflad, a nawet wysuwane blaty. Klasycznym modelem nadal pozostaje jednak bryła o kształcie prostokąta – jedno lub dwustronna, bądź bryła w formie walca. Coraz więcej osób decyduje się na zakup regału otwartego – taki wariant oferuje bowiem większą powierzchnię użytkową. Półki na książki także mogą przybierać odmienne formy – począwszy od prostych, drewnianych „deseczek”, poprzez skrzynki, po modele designerskie, lub wykonane samodzielnie, z wykorzystaniem dowolnych prefabrykatów. Zarówno wymiary regałów, jak i półek są zróżnicowane. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów producenci oferują też różne wersje kolorystyczne. To istotne, jeśli pragniemy nadać wnętrzu konkretny styl. Odkąd tworzenie mebli stało się na powrót sztuką – nowoczesnym designem , coraz większą wagę przywiązujemy bowiem do otaczającej nas w domu przestrzeni. W zależności od tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy, możemy zdecydować się na regał większy lub mniejszy. Znaczenie ma także to, czy chcemy eksponować nasze książki, czy też cenimy sobie większą funkcjonalność ( niekoniecznie ze szkodą dla dekoracyjności). Na regale poza książkami można umieścić również lampkę, ulubione bibeloty. Obok – zaaranżować wygodną przestrzeń do siedzenia. I kącik dla czytelnika gotowy. W przypadku półek – potrzebujemy jeszcze mniej miejsca. Mogą się dopasować do każdego rodzaju wnętrza, szczególnie, że na rynku znaleźć można półki w różnych kształtach i kolorach. Najistotniejszymi cechami, na które warto zwrócić uwagę są jednak wytrzymałość takiego mebla, oraz prostota jego montażu. Półki muszą wytrzymywać konkretne obciążenie i być odporne na zadrapania czy zarysowania – to sprzęt, który powinien nam służyć przez lata, wkomponowując się w przestrzeń i zapewniając łatwy dostęp do książek.

Więcej: http://radoscodkrywania.tchibo.pl/jak-powiekszyc-mieszkanie-na-17-sposobow-sprawdz

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bois Mean w Les Orres – luksusowy wypoczynek w klimatycznym miejscu

Prowansja to region we Francji, który można odwiedzać o każdej porze roku. Zimą warto wybrać się szczególnie w rejony Les...

Zamknij