Zdrowie i uroda
0

Próchnica – jak ją rozpoznawać? Jak leczyć?

Próchnica określana jest mianem choroby cywilizacyjnej – obecnie co drugi mieszkaniem Ziemi posiada przynajmniej jeden ubytek w jamie ustnej. Próchnica dotyka również coraz młodszych dzieci – to poważny problem, gdyż oznacza to, że zmieniają się sposoby żywienia, spada jakość podawanego pokarmu, ale też zmniejsza się poziom codziennej higieny jamy ustnej. Jak skutecznie rozpoznawać próchnicę? Jak […]

Próchnica określana jest mianem choroby cywilizacyjnej – obecnie co drugi mieszkaniem Ziemi posiada przynajmniej jeden ubytek w jamie ustnej. Próchnica dotyka również coraz młodszych dzieci – to poważny problem, gdyż oznacza to, że zmieniają się sposoby żywienia, spada jakość podawanego pokarmu, ale też zmniejsza się poziom codziennej higieny jamy ustnej. Jak skutecznie rozpoznawać próchnicę? Jak się ją leczy?

Jak powstaje próchnica?

Próchnicą nazywamy zmiany na powierzchni szkliwa, które z czasem zaczynają naciekać do wnętrza zęba. Próchnicę powoduje kilka czynników, które muszą zaistnieć w tym samym czasie: obecność bakterii, płytka nazębna, cukry oraz czas. Bakterie żerujące na płytce nazębnej żywią się cukrami, które spożywamy. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej sprawia, że bakterie rozmnażają. Efektem ich działalności jest wydalanie przez nie kwasów, które rozpuszczają wierzchnią warstwę szkliwa. Tak właśnie powstaje próchnica. Zmiany są początkowo niewidoczne – dopiero kiedy obszar zmian powiększa się widać ciemnobrązowe plamki. Najczęściej jednak udajemy się do stomatologa w sytuacji, kiedy zaczyna doskwierać nam ból. To znaczy, że próchnica dotknęła miazgi zęba.

Leczenie próchnicy polega na usuwaniu zmienionych chorobowo miejsc przy pomocy specjalistycznej aparatury stomatologicznej. W przypadku wcześnie wykrytej próchnicy możemy liczyć na to, że zabieg będzie krótki i bezbolesny. Kiedy zmiany są większe niestety zabieg może przysporzyć nam dyskomfortu.

Leczenie wymaga również zabezpieczenia zęba po usunięciu chorobowo zmienionej tkanki. W tym celu wykorzystywane są plomby.

Istnieje możliwość znieczulania miejscowego szczęki w przypadku osób mało odpornych na ból, jednak lekarze mogą zaoferować także nowoczesne metody walki z próchnicą. Są to przede wszystkim żele, które stosuje się u najmłodszych.

Jeśli szukasz doświadczonego lekarza, który bezboleśnie usunie zmiany próchnicze, koniecznie skorzystaj z naszej oferty – dentysta Opole.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najwięcej upadłości konsumenckich na Mazowszu

To mieszkańcy Mazowsza najczęściej w 2015 roku ogłaszali upadłość konsumencką i to właśnie na ten region przypada trochę więcej nić...

Zamknij