Technologia
0

Sprzęt powietrzny, czyli co zabrać ze sobą na dłuższe zanurzenia?

Sprzęt do nurkowania amatorskiego, to jedynie maska, płetwy i oczywiście fajka. Jednak na dłuższe zanurzenia, taki sprzęt do nurkowania zwyczajnie nie wystarczy. Potrzeba nam czegoś bardziej zaawansowanego, czyli inaczej mówiąc – sprzętu powietrznego, który zapewni nam rezerwuar czynnika oddechowego pod wodą. Butla powietrzna Butle, to podstawowy osprzęt który musimy zabrać ze sobą na każde, głębsze […]

Sprzęt do nurkowania amatorskiego, to jedynie maska, płetwy i oczywiście fajka. Jednak na dłuższe zanurzenia, taki sprzęt do nurkowania zwyczajnie nie wystarczy. Potrzeba nam czegoś bardziej zaawansowanego, czyli inaczej mówiąc – sprzętu powietrznego, który zapewni nam rezerwuar czynnika oddechowego pod wodą.

Butla powietrzna

Butle, to podstawowy osprzęt który musimy zabrać ze sobą na każde, głębsze nurkowanie. Z reguły, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje butli. Należą do nich butle stalowe i butle aluminiowe. Te pierwsze bardziej przydadzą się w przypadku wód o mniejszych właściwościach korozyjnych a te drugie – w przypadku pływania w wodach słonych (o zwiększonych właściwościach korozyjnych).

Butle powietrzne, różnią się pomiędzy sobą wieloma czynnikami. Pierwszym z nich jest objętość, czyli ilość sprężonego gazu, jaki możemy zabrać ze sobą. W przypadku dużych butli, może być to nawet 18 litrów, a więc całkiem dużo. Butle napełnia się za pomocą sprężarki. Co ważne, każda z butli ma określone ciśnienie graniczne, powyżej którego nie możemy jej napełniać. W przypadku najbardziej wytrzymałych butli, może być to nawet 300 atmosfer.

Aparat oddechowy

Nawet najlepsza butla do oddychania, na nic się nam nie przysłuży, jeśli nie będziemy posiadać dobrej jakości aparatu oddechowego. Czym on jest? Dość trudno opisać jego działanie w kilku zdaniach. Jeśli chcecie koniecznie poznać jego pełne możliwości i budowę, odsyłamy Was do bardziej profesjonalnych stron www. Niemniej, poniżej opiszemy jego podstawową rolę w sposób jak najbardziej zwięzły i prosty.

Podstawową rolą aparatu oddechowego jest redukcja ciśnienia panującego w butli, do ciśnienia którym oddychamy pod wodą. Jest to dość duża redukcja, gdyż z ciśnienia rzędu 300 atmosfer, redukuje on ciśnienie do około 1 atmosfery a więc wartości ciśnienia atmosferycznego. Oczywiście im większa głębokość, tym większe ciśnienie powietrza wprowadzanego do naszych płuc (ochrona przed ich zgnieceniem).

Kamizelka ratowniczo-wyrównawcza

Kolejny obowiązkowy sprzęt do nurkowania, to klasyczna kamizelka ratowniczo-wyrównawcza. Pozwala ona na szybkie zmiany naszej pływalności z dodatniej na ujemną i z powrotem. Dzięki niej, zwiększa się nasz komfort pływania i jednocześnie jesteśmy bezpieczniejsi, nawet podczas głębszych nurkowań.

W dzisiejszych czasach, kamizelka ratowniczo-wyrównawcza jest ekwipunkiem obowiązkowym dla każdego nurka. Bez niej, nie możemy uprawiać tego niebezpiecznego, ale jakże pasjonującego sportu, jakim jest nurkowanie.

Najlepszy sprzet do nurkowania znajdziesz w DiveGear.pl

The review

0%
nurkowanie ,sprzęt do nurkowania
nurkowanie %
nurkowanie sprzęt do nurkowania%
sprzęt do nurkowania%
Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: Zenek

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Organizacja wesela
Organizacja wesela w restauracji hotelowej – co warto wiedzieć?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodej pary – ważne jest, aby w ciągu tego dnia móc zrelaksować...

Zamknij