Zdrowie i uroda
0

Ubytki w łukach zębowych – jak sobie z nimi radzić?

Polscy stomatolodzy szacują, że co trzeci Polak ma przynajmniej jeden ubytek zębowy. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z faktu, że tracimy zęby na wskutek podeszłego wieku oraz przewlekłych chorób. Inną sytuacją, w której tracimy zęby są wypadki, głównie podczas uprawiania sportów, ale też komunikacyjne. Na szczęście współczesna medycyna daje wiele możliwości związanych z uzupełnieniem luk […]

teeth-797308_1920

Polscy stomatolodzy szacują, że co trzeci Polak ma przynajmniej jeden ubytek zębowy. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z faktu, że tracimy zęby na wskutek podeszłego wieku oraz przewlekłych chorób. Inną sytuacją, w której tracimy zęby są wypadki, głównie podczas uprawiania sportów, ale też komunikacyjne. Na szczęście współczesna medycyna daje wiele możliwości związanych z uzupełnieniem luk w łukach zębowych. Jakie to metody? Jakie dają efekty?

Jeszcze dziesięć lat temu najpopularniejszą metodą uzupełniania luk zębowych było wykorzystanie mostów protetycznych oraz koron. W przypadku mostów konieczne było spiłowanie zębów sąsiadujących z ubytkiem, aby móc most zaczepić. Mosty dzielone są na wyjmowane oraz stałe – w zależności od rodzaju są one doczepiane na stałe lub mają możliwość ich odczepiania.
Korony to kolejny sposób na uzupełnianie luk w łukach zębowych. W ich wypadku warto jednak wiedzieć, że częściej stosowane były w celu uzupełnienia złamanych koron zębowych. Współcześnie korony zostają wypierane przez licówki, których zadaniem jest odbudowanie wierzchniej części zęba, ochrona wnętrza oraz poprawienie wyglądu łuku zębowego.

Implanty

Współcześnie najpopularniejszą metodą uzupełniania braków w uzębieniu są zabiegi implantologiczne. Proces wszczepiania implantu poprzedzony jest koniecznością wykonania zdjęcia panoramicznego szczęki a celu określenia, czy w kości nie ma nadmiernego ubytku tkanki. Jest ona niezbędna do tego, aby implant mógł stabilnie zrosnąć się z kością. Zabieg wszczepiania implantu przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, a sam proces jego wrastania określa się na kilka tygodni. Dopiero po pozytywnej opinii stomatologa o procesie gojenia możliwe jest umieszczenie na szczycie implantu korony. Jest ona tworzona z materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia i do złudzenia przypomina naturalny ząb.

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak skutecznie reklamować firmę?

Zakładając działalność gospodarczą, niestety niewielu przedsiębiorców zastanawia się nad strategią promocji. Zazwyczaj wygląda to tak, że działamy na wyczucie, nie...

Zamknij