Turystyka
0

Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 – Zaplanuj wyjazd by skorzystać z atrakcji

o roku w Europie odbywają się wybory miasta, które będzie miało za zadanie szczególnie wspierać, a także promować kulturę i sztukę. W tym roku wybór padł na Polskę, a ściślej mówiąc na Wrocław, który został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury 2016. Jest to okazja lepsza, niż każda inna, żeby w końcu odwiedzić to miasto, lub zdecydować […]

o roku w Europie odbywają się wybory miasta, które będzie miało za zadanie szczególnie wspierać, a także promować kulturę i sztukę. W tym roku wybór padł na Polskę, a ściślej mówiąc na Wrocław, który został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury 2016. Jest to okazja lepsza, niż każda inna, żeby w końcu odwiedzić to miasto, lub zdecydować się na ponowną wizytę stolicy Dolnego Śląska.

3

Obowiązkowo na listę obiektów do zobaczenia trzeba wpisać całe Stare Miasto, a w szczególności Rynek i zabytkowy Ratusz. O pięknie powyższych nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać – dla wielu Wrocławski Rynek może śmiało konkurować z Krakowem. Takie porównanie nie jest zresztą bezzasadne, często bowiem oba te miasta zestawiane są ze sobą.
Jednak co niepowtarzalne w skali kraju to…wszechobecne krasnale. Wrocławskie krasnale stały się już niemal symbolem tego miasta. Są to małe, metalowe figurki, które ukryte są po całym mieście. Obecnie szacuje się, że jest ich około 281. Jest to więc nie lada gratka dla poszukiwaczy, a przy okazji można też zwiedzić spory kawałek miasta. Utworzono nawet specjalne trasy wycieczkowe, gdzie można połączyć te dwie rzeczy, czyli przyjemne z pożytecznym. Choć nikt tak naprawdę nie wie, skąd wzięły się one we Wrocławiu, gdyż zdania na ten temat są zdecydowanie podzielone, to nadal jest to wspaniały pomysł, który chwycił wszystkich za serca.

W porządku, pobujaliśmy trochę w obłokach w poszukiwaniu malutkich stworków, więc na chwilę wracamy na ziemię. Wrocław to również miasto nagrodzone tytułem światowego dziedzictwo UNESCO, za sprawą sławnej Hali Stulecia, która otrzymała ten tytuł stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Jest to hala widowiskowo-sportowa projektu Maxa Berga, powstająca na przełomie lat 1911-1913 w stylu ekspresjonistycznym. Jest to najświetniejszy przykład budowli wykonanej z żelbetu. Co ciekawe, w czasie, kiedy powstawała panował nieco inny styl. Architekci odrzucili go na rzecz innowatorskiej technologii, mocno różniącej się od dotychczasowych projektów. Jednocześnie bryła Hali Stulecia nawiązywać miała do minionych epok, w tym gotyku i antyku. Tym samym na kartach historii zapisała się jako pierwsze powstałe dzieło ekspresjonizmu w architekturze.

Wrocław to także Panorama Racławicka, legendarne zoo, Ostrów Tumski oraz niezliczone kościoły, pomniki, rzeźby i tereny zielone. Na taką ilość zabytków oraz atrakcji, warto przeznaczyć sobie kilka dni, aby móc w pełni zobaczyć jak wygląda Europejska Stolica Kultury z prawdziwego zdarzenia. Nie pozostaje nic innego, jak wynająć hotel we Wrocławiu i po kolei, atrakcja po atrakcji odhaczać je z listy.
Zobacz ofertę Hoteli WAM we Wrocławiu

Share:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Autor: MegaNews

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Budujemy dom – zadbajmy o izolację termiczną!

Budowanie domu to olbrzymie wyzwanie, szczególnie dla osób niezwiązanych z branżą. Dla wielu budowa domu to wielomiesięczne uczenie się na...

Zamknij