Wirtualna szkoła to nowoczesny portal informatyczny, platforma do e-learningu, połączona z łatwym w obsłudze i funkcjonalnym dziennikiem elektronicznym. Jej stworzenie miało na celu usprawnienie działań prowadzonych w placówce oświatowej. Narzędzie to służy bowiem nie tylko dyrektorom i nauczycielom, ale także uczniom i ich rodzicom. Wspomaga dydaktykę, służy sporządzaniu dokumentacji dotyczącej przebiegu nauczania ucznia, a także umożliwia łatwiejsze zarządzanie danymi.
Funkcjonalności portalu
Powstało wiele rodzajów e szkół, które zawierają mniej lub bardziej zaawansowane funkcjonalności. Każdy program pretendujący do miana wirtualnej szkoły opiera się na kilku podstawowych filarach, wiele z nich wzbogaconych jest jednak o dodatkowe opcje. Nowoczesna wirtualna szkoła oferuje uczniowi duży wachlarz możliwości:
E portfolio
Dzięki opcji e portfolio każdy uczeń zyskuje miejsce, w którym może gromadzić swoje materiały – także te, przygotowywane za pomocą narzędzi dostępnych na platformie. Jest to świetne rozwiązanie na gromadzenie wszelkich dokumentów potwierdzających postępy w nauce, a także wypracowań, prac domowych, testów wraz z ocenami, notatek, plików multimedialnych itp. W e portfolio uczeń może dodawać i przechowywać pliki własne, ale także te, przygotowane wcześniej przez nauczyciela.
Platforma e learningowa
E learning daje możliwość realizowania kursów, zdalnej nauki, różnego rodzaju testów i sprawdzianów, wraz z opcją ich oceniania przez nauczyciela. Wspiera pracę ucznia, którą wykonuje on zwykle samodzielnie w domu. Doskonale sprawdza się przy dzieciach, które wymagają specjalnych warunków nauki, dzięki możliwości pracy we własnym tempie i dowolnym czasie. Aplikacje e learningowe z powodzeniem wykorzystywane są na większości wartościowych uniwersytetów w kraju, dzięki czemu uczeń już na poziomie szkoły podstawowej może zdobyć doświadczenie, które na pewno przyda mu się w dalszym kształceniu.
Wirtualna klasa
Ta opcja umożliwia prowadzenie kroniki klasowej i szkolnej. Dodatkową możliwością jest prowadzenie zajęć synchronicznych, dzięki wykorzystaniu transmisji auto i wideo, czatu, kalendarza lub pracy wspólnej uczniów nad opublikowanymi w platformie dokumentami. Jest to przestrzeń pracy dla ucznia, którą może indywidualnie moderować.
Blogi
Wiele platform zawiera moduł o nazwie blog. Jest to miejsce, które wspiera pracę uczniów w ramach wspólnych projektów. Dzięki niemu kształtowane są umiejętności komunikacyjne u młodzieży, a także ich zdolności literackie. Nauczyciele zyskują dzięki niemu możliwość kształtowania w dzieciach odpowiedzialność za publiczne wypowiedzi. Blog tworzy także komunikację w szkolnej społeczności.
Dzienniczek elektroniczny
To miejsce, które zawiera wszystkie informacje o ocenach ucznia, z łatwym, szybkim i zdalnym dostępem. Pomaga kształtować w młodzieży odpowiedzialność za własny rozwój, dostarczając pełną informację na temat wyników w nauce.
Elektroniczny zeszyt kontaktów
Jest miejscem, w którym można wprowadzić informacje o wszystkich osobach istotnych w procesie nauczania. Poprzez oznaczanie roli dyrektora, nauczyciela, a także rodzica/opiekuna poruszanie się po kontaktach jest jeszcze łatwiejsze.