Sterowanie domową elektryką drogą radiową, bez manualnej zmiany stanu pewnych elementów mechanicznych jak np. łączniki to zjawisko coraz częściej spotykane – trend ten przestaje już być domeną tylko i wyłącznie luksusowych apartamentów czy pokazowych mieszkań, prezentowanych przez deweloperów. Instalacje bezprzewodowe i urządzenia zdalnego sterowania z roku na rok zyskują większą popularność.
Włącznik zdalnie sterowany – czy jest w tym sens?
Owszem – jest. Ludzkość od zarania dziejów dąży do upraszczania sobie życia poprzez wprowadzanie kolejnych modyfikacji do znanych od wielu lat technologii, ulepszania ich i jak najlepszego dopasowania do wzrastających wymogów. W końcu komfort i wygoda to coś czego wszyscy poszukujemy – zwłaszcza w domu. Zdalne uruchamianie światła, choćby poprzez włącznik sterowany smartfonem zdecydowanie wpisuje się w en ogólny trend a popularność tego typu rozwiązań pozwala przypuszczać, że w niedługim czasie mogą zupełnie wyprzeć one tradycyjne instalacje.
Inteligentny dom
Idąc krok dalej, wszystkie urządzenia zdalnego sterowania mogą być zarządzane przez zewnętrzny system nadrzędny, który umożliwi nam znaczne zwiększenie możliwości naszej instalacji. Na rynku działa wiele firm oferujących usługi projektowania i wykonania tego typu układów, od prostych wykonań, zarządzanych przez główny sterownik, z poziomu PC czy urządzeń działających pod systemem Android czy IOS po zaawansowane instalacje KNX (KONNEX, dawniej nazywany E-BUSem), w którym każdy element jest jednocześnie sterownikiem. Rozproszenie systemu sterowania to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i wysoce pożądane w nowoczesnych układach automatyki – dzięki takiemu podejściu awaria pojedynczego aparatu, którym może być choćby wspomniany włącznik zdalnie sterowany, nie powoduje zatrzymania pracy całego systemu.
Systemy BMS
Omawiany trend przeniknął do naszych domów i mieszkań z większych obiektów – choćby wysokiej klasy budynków hotelowych, w których włącznik sterowany smartfonem czy pełna automatyzacja wentylacji i klimatyzacji poprzez AKPiA (Aparatura Kontrolno Pomiarowa i Automatyka), automatyczne sterowanie oświetleniem z systemu BMS (Building Management System) czy bieżący nadzór nad zużyciem energii w poszczególnych obwodach lub u poszczególnych odbiorców (choć to ostatnie częściej spotyka się w przypadku galerii handlowych i innych obiektów, w których powierzchnię użytkują najemcy) dawno przestały być czymś zaskakującym. Współczesna technologia otwiera przed nami bardzo szerokie możliwości, z których szkoda byłoby nie skorzystać.