Tematyka niektórych szkoleń cieszy się nieustanną popularnością. Należą do nich szkolenia w zakresie obowiązujących przepisów podatkowych oraz pozyskiwania funduszy z dotacji unijnych. Obie dziedziny mają wpływ na rozwój firmy i jej kondycję finansową. Im mniejszy podatek zapłacimy, tym więcej środków będzie można przeznaczyć środki trwałe lub obrotowe.
Podatki w Polsce
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Polska jest państwem fiskalnym. Świadczy o tym nie tylko wysokość stóp podatkowych, niska kwota wolna od podatku, ale także ilość podatków. Jest ich w sumie 13, w tym 10 podatków pośrednich PIT i CIT) oraz 3 podatki pośrednie VAT, akcyza, podatek od gier).
Wszystkie zasady związane z obowiązkiem podatkowym regulują dwa akty prawne: Ustawa podatkowa oraz Ordynacja podatkowa. Oba akty prawne były wielokrotnie nowelizowane. Ostatnia nowelizacja miała miejsce w lipcu 2015 roku.
Tak częste zmiany powodują, że osoby odpowiedzialne za rozliczanie firm z Urzędem Skarbowym ciągle muszą aktualizować swoją wiedzę i chętnie korzystają ze szkoleń CIT, PIT i VAT, czyli najpopularniejszych form opodatkowania.
Cechy dobrych szkoleń CIT
Na rynku wiele firm oferuje szkolenia CIT dla księgowych i dyrektorów finansowych. Jedne mają duże doświadczenie w tym zakresie, inne korzystają z uzyskanego dofinansowania unijnego („Kapitał ludzki”. Jak w takim razie wybrać w tej bogatej ofercie szkolenie, które spełni nasze oczekiwania?
Na stronie firmy powinniśmy zapoznać się charakterystyką poszczególnych szkoleń. Powinna ona zawierać:
• cel szkolenia – jakie umiejętności uzyskają kursanci,
• tematykę – ogólną i szczegółową,
• program – ilość spotkań, terminarz,
• przewidywany czas – ilość godzin przewidzianych na szkolenie i poszczególne jego elementy (wykłady, warsztaty),
• stosowane formy – wykłady, ćwiczenia,
• kadra – jej kwalifikacje i doświadczenie.
Jeżeli znajdziemy wszystkie te informacje, to oznacza, że firma jest profesjonalna i można jej zaufać. Warto również dowiedzieć się, czy szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu. Jest potwierdzeniem, że pracownik podnosi swoje kwalifikacje i aktualizuje wiedzę.
Zakres tematyczny szkoleń
Szkolenia CIT z reguły obejmują szerszą tematykę (PIT, VAT), ale traktowana jest ona ogólnikowo. Główne zagadnienia dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych, zmianach w przepisach prawnych i analizy konkretnych przypadków, zwłaszcza tych powodujących wątpliwości.
Szkoleniami CIT powinny być zainteresowane nie tylko osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe, ale także firmy, które odnoszą wymierne korzyści. Wyrazem tego jest partycypowanie w kosztach szkolenia.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez WLR Training Group