Ochrona własności intelektualnej jest stosunkowo prosta na terenie Kraju oraz Unii Europejskiej. Tak przynajmniej możemy powiedzieć o poziomie działających oraz kancelarii patentowych – świetnie sobie radzą z rejestracją znaków i skuteczną ochroną.
Więcej problemów budzi popularny od niedawna temat importu z Chin, czy innych krajów azjatyckich – Tajwanu, Malezji. Na ile ochrona znaków rejestrowanych w Europie jest tam skuteczna? Przecież widzimy że Chińczycy podrabiają dosłownie wszystko i nawet się z tym nie kryją.
Na ten temat przeprowadziliśmy niedawno szkolenie które odbyło się 28 marca w Gdańsku. Prace z kancelarią z Tajwanu omówiliśmy najważniejsze różnice związane z rejestracją znaków towarowych i patentów także znaleźliśmy wspólne punkty oparcia.
Pozwoliło nam to opracować model skutecznego działania dla rynków azjatyckich i europejskich jednocześnie. Jeżeli jesteście państwo zainteresowani tematem zapraszamy do odwiedzenia naszej kancelarii.
Częstym problemem jest właśnie podrabianie znaków towarowych a raczej ich omijanie. Zmienia się trochę kształt, kolory, często wykorzystując te same zdjęcia które Polsce czy Europie używa producent. Podróbki są wykrywalne jeden wielu przedsiębiorców po prostu poddała się walczyć z tym zjawiskiem na rzecz skali firm które podrabiają dane wyroby. Przykładem będzie marka LEGO, na której naliczyliśmy 21 firm produkujących podróbki. Uważamy że to kropla w morzu bo znalezienie większych dystrybutorów o różnych kontaktach nie jest aż takie trudne. Czy w tej sytuacji jesteśmy zdani na łaskę kupujących, i czy w ogóle walka chińskimi podmiotami się opłaca? Bo możliwe że wpłacone odszkodowania będą znacznie niższe niż wysiłek włożony w cały proces. Podkreślić jeszcze trzeba że azjatyckie firmy produkcyjne nożem się niczym grzyby po deszczu. Zamknięcie jednej oznacza otwarcie trzech kolejnych, na którym właśnie otworzył się rynek.
Warto podkreślić że ochrona znaków towarowych patentów przebiega zupełnie inaczej w różnych częściach świata. Przykładowo dla krajów arabskich musielibyśmy znów pozbierać szczegółowe informacje na temat ochrony, aby ochrona była skuteczna. Podkreślamy że nie wystarcza jedynie zarejestrować znaków, o której będę miał znikomy wartości ochronne. To wymaga dokładnej analizy rynku i prawa patentowego.