Endometrium to błona śluzowa macicy. Rozrastanie się owych komórek poza macicą nazywamy endometriozą właśnie. Zmiany chorobowe wystąpić mogą w wielu narządach. Mogą to być choćby jajowody czy pęcherz moczowy. Jest to zjawisko bardzo uciążliwe i bolesne. Leczenie endometriozy można zaś podzielić na leczenie objawowe, hormonalne oraz chirurgiczne. Wybór odpowiedniej terapii uzależniony jest od danych objawów, stanu zdrowotnego pacjentki oraz wielu innych czynników. Decyzja podejmowana jest przez prowadzącego lekarza, po uprzedniej konsultacji z pacjentką, rzecz jasna. Jednym z najczęściej pojawiających się objawów owego schorzenia jest bardzo silny ból brzucha. Z racji tego, iż samo wykrycie endometriozy nie należy do zbyt łatwych, to właśnie silny ból podbrzusza powoduje, iż kobiety trafiają do lekarza z niewykrytym wcześniej schorzeniem.
Jak się leczy endometriozę?
leczenie endometriozy – Miracolo uzależnione jest od wielu różnego rodzaju czynników. Niestety, jest to schorzenie bardzo trudne do wyleczenia. Często następują powroty choroby. Głównym celem leczenia jest zatem usunięcie uciążliwych objawów choroby. Robi się to na dwa sposoby: można zażywać środki farmaceutyczne, jak i poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Warto wiedzieć również, iż endometrioza może znacznie utrudnić zajście w ciążę, a nawet doprowadzić do bezpłodności.
Efekty uboczne hormonalnego leczenia endometriozy
Zażywanie środków hormonalnych w leczeniu endometriozy może doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych. Wśród nich często wymieniane są na przykład: wzrost masy ciała, obniżenie popędu płciowego, nadmierne owłosienie ciała, migreny, powstanie trądziku. Objawy te należy konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jak wspomóc leczenie endometriozy?
Aby zastosowane leczenie dało jak najlepszy efekt, warto zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Sam proces leczenia warto wspomóc odpowiednią dietą – nie ma wprawdzie wiele badań potwierdzających tę zasadę, ale często spotkać można się z pozytywnymi doświadczeniami chorujących kobiet. Zaleca się wprowadzenie do diety między innymi takich produktów jak: brązowy ryż, siemię lniane, oliwę z oliwek, kiełki, ryby, warzywa oraz owoce, a także choćby rośliny strączkowe.
Unikać należy zaś: żywności przetworzonej, alkoholu, cukru, tłuszczów trans, kofeiny.
Warto pamiętać o tym, iż najważniejsze jest jednak prawidłowe leczenie farmakologiczne. Dieta to jedynie pomoc dla kobiecego organizmu w walce z toczącym się w nim stanem zapalnym. O szczegóły warto zapytać także swojego lekarza.