Po kilku latach od malowania na naszych ścianach widać już wyraźne ślady użytkowania. Wyglądają one mało estetycznie, zatem najczęściej decydujemy się na ich odświeżenie. Malowanie mieszkania możemy zlecić fachowcom lub zrobić to samodzielnie. Potrzebne będą nam do tego sprzęty, które usprawnią pracę i pozwolą na równomiernie pomalowanie powierzchni. Wyboru najczęściej musimy dokonać między pędzlem a wałkiem. Jaką decyzję podjąć?
Kiedy wybrać pędzel…
Wybór narzędzia do malowania uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć rodzaj i wielkość powierzchni, którą chcemy pomalować. Pędzle są niezawodne przy malowaniu małych i trudno dostępnych elementów. Zdecydowanie lepiej wcierają farbę w powierzchnie, które cechują się niską przyczepnością tynku. Przydają się także przy malowaniu chropowatych i nierównych podłoży. Aby skutecznie pokryć powierzchnię farbą konieczny jest wybór właściwego pędzla. Na rynku dostępne są modele, które różnią się rodzajem włosia, z którego zostały wykonane. Pędzle z włosia naturalnego jest trwałe i odporne na zagięcia oraz zagniecenia, zatem zaleca jest przy użytkowaniu farb rozpuszczalnikowych. Nie należy używkach ich natomiast przy malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi (akrylowymi i winylowymi), bowiem włosie wchłania zawartą w nich wodę i pod jej wpływem pęcznieje. Do tego typu farb zastosować należy pędzla z włosia sztucznego, które nie wchłania wody i do tego jest bardzo elastyczne. Dzięki nim możemy rozprowadzić farbę na gładkiej powierzchni w taki sposób, że ślad pędzla będzie w zasadzie niewidoczny.
…a kiedy wałek?
Wałki zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy malowaniu dużych powierzchni, jednak ich użycie wymaga nieco wprawy, aby na ścianie nie pozostawały smugi. Również w przypadku pędzli wpływ na wybór konkretnego modelu ma rodzaj farby, którą zamierzamy malować. Wałki wykonane z tworzyw sztucznych najlepiej współpracują z farbami wodorozcieńczalnymi. Do rozpuszczalnikowych zaleca się natomiast modele welurowe i moherowe. Pod uwagę należy wziąć także długość włosia. Do malowania gładkich powierzchni (parkietów, gładzi gipsowych) użyć możemy wałka o krótkim włosiu, czyli mającego 6-10 milimetrów. Przy tradycyjnych tynkach najlepiej sprawdza się włosie średniej długości (15-15 mm), natomiast włosie najdłuższe (19-30) wykorzystywane jest przy malowaniu powierzchni chropowatych. Pamiętajmy także o zaopatrzeniu się w kuwetę malarską, która przy malowaniu wałkiem będzie nam niezbędna. W marketach oraz Internecie można kupić także gotowe zestawy, które zawierają wszystkie potrzebne elementy – można obejrzeć je w tym miejscu.