Coraz więcej osób boryka się z problemami natury psychicznej. Świadczy o tym zwiększająca się wciąż liczba pacjentów, zgłaszających się do gabinetów psychologicznych i psychoterapeutycznych. Prędkość życia, nawarstwiające się kłopoty, a także przyczyny głęboko zakorzenione w dzieciństwie, powodują występowanie depresji i nerwic. Jedną z najbardziej skutecznych, niefarmakologicznych metod walki z tego typu schorzeniami, jest stosowana coraz częściej psychoterapia.
Jest to proces leczenia zaburzeń psychicznych. Gwarantuje pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych. Korzystają z niej osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej oraz te, którym zależy na rozwoju osobowości.
Przyczyny problemów psychicznych
Przyczyną wielu nieprzyjemności, związanych ze zdrowiem psychicznym, jest wszechobecny w życiu stres. Stres związany jest z występowaniem gwałtownych zdarzeń. Powstaje także na co dzień, wszędzie tam, gdzie pojawia się pośpiech i swojego rodzaju nieuporządkowanie. Organizm człowieka zostaje obciążony wysiłkiem, z którym nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Przewlekłe życie pod presją czasu, pośpiech czy mnogość obowiązków powodują, że organizm permanentnie nastawiony jest na czynniki stresogenne. Przy dużym nasileniu tych problemów i ogólnym osłabieniu ciała może dojść do wystąpienia nerwicy lub depresji, a także wielu chorób układu krążenia, bezsenności, problemów z koncentracją i pamięcią, do obniżenia motywacji lub utraty zainteresowań.
Przyczyną problemów jest również brak umiejętności mówienia o emocjach, a także związana z nim obawa przed napiętnowaniem i łatką choroby umysłowej. Wielu osób dotykają obiekcje przed wizytą u lekarza psychologa. Są one zbędne – każdy psychoterapeuta objęty jest tajemnicą lekarską, tak samo jak cały przebieg leczenia. Rozwiązywane w gabinecie psychoterapeutycznym problemy nie wychodzą poza niego.
Rodzaje psychoterapii
Metoda leczenia, jaką jest psychoterapia, opiera się w dużej mierze na kontakcie międzyludzkim. To on potrzebny jest najbardziej do osiągnięcia zadowalających wyników. Proces leczenia zaczyna się zwykle od ustalenia przyczyny problemu pacjenta. Później dobierana jest odpowiednia metoda psychoterapii, a także odpowiadający choremu psychoterapeuta, który w umiejętny i profesjonalny sposób prowadzi terapię.
Psychoterapia nie jest zagadnieniem prostym. Dzieli się na dwie, istotnie różniące się od siebie dziedziny. Pierwszą z nich jest pomoc psychospołeczna, rozumiana jako pomaganie. Stosuje się ją w sytuacjach, kiedy nie da się dokładnie zdefiniować występującego u chorego zaburzenia, ale niezbędna jest pomoc specjalisty. Druga, psychoterapia w rozumieniu dosłownym, to metoda leczenia zaburzeń nerwicowych, a także zaburzeń osobowości. Można ją zastosować kiedy bezpośrednią przyczyną złego stanu zdrowia pacjenta jest dający się zdiagnozować i medycznie opisać, problem psychologiczny.
Nieleczona depresja, nerwica, nadpobudliwość czy problem z alkoholem może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, nie tylko psychicznego, ale także fizycznego. Dolegliwości występujące przy schorzeniach psychicznych nasilają się, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie, dlatego w przypadku zdiagnozowania u siebie widocznych objawów zaburzeń psychicznych, warto udać się do specjalisty. Uzyskana pomoc pomoże wrócić do stanu stabilności i odzyskać dawne życie.