Nowinki techniczne przenikają do każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego. Komputery osobiste, smartfony, telefony komórkowe to tylko kilka urządzeń, z których większość z nas korzysta na co dzień.cJeszcze niedawno systemy monitorujące były stosowane dość rzadko, a ich zastosowanie stanowiło kosztowną inwestycję.cDziś telewizja przemysłowa (CCTV) stosowana jest niemalże wszędzie, a my powoli oswoiliśmy się z obecnością kamer
Kamery na lotniskach, dworcach, sklepach, biurach czy na ulicach
Jednym dają poczucie bezpieczeństwa, a w opinii drugich jest ich za dużo i zawłaszczają intymność.
Niemniej jednak nasza współczesność, to postęp, nowoczesność i najnowsze, coraz to lepsze technologie.
Dotychczas większość systemów telewizji przemysłowej oparta była na kamerach analogowych, ale dynamicznie rozwijająca się elektronika i informatyka stale dostarcza precyzyjniejszych urządzeń.
Monitoring wizyjny, czyli inaczej mówiąc telewizja przemysłowa CCTV ( ang. Closed Circuit TeleVision) wykorzystuje trzy rodzaje systemów:
- Monitoring analogowy – jest najstarszym systemem monitoringu , umożliwiający podgląd w obrębie sieci lokalnej. Zbudowany na kablach koncentrycznych połączonych z kamerą i rejestratorem obrazu.
- System monitoringu hybrydowego – w oparciu o hybrydowy rejestrator, albo serwer wizyjny IP umożliwia łączenie urządzeń cyfrowych IP z kamerami analogowymi. Rejestratory cyfrowe przekształcają sygnał analogowy na cyfrowy co daje mozliwość rejestracji obrazu wysokiej jakości.
- Monitoring IP – jest zdecydowanie najnowocześniejszą wersją monitoringu wizyjnego. Bazując na protokole IP ( ang. Internet Protocol) umożliwia budowę i rozbudowę dużych systemów przy wykorzystaniu sieci LAN. Pozwala na tworzenie systemów monitorujących nawet z kilkuset kamer jednocześnie.
Korzystanie z monitoringu analogowego sprowadza się do położenia odpowiedniego okablowania, osobnego podłączenia zasilania kamery i użycia rejestratora cyfrowego , czyli „nagrywarki.
Poza tym obraz z kamer analogowych charakteryzuje się stosunkowo niską rozdzielczością
Natomiast system monitoringu oparty na kamerach IP działają analogicznie jak w przypadku typowych sieci LAN. Kamery sieciowe IP są jakby mini komputerami, tworzącymi między sobą sieć i wykorzystującymi wiele zalet i możliwości sieci komputerowej.
Cyfrowe kamery IP występują w różnych wersjach:
- Stałopozycyjne kamery IP
- Kamery kopułkowe IP
- Kamery obrotowe i szybkoobrotowe IP
- Kamery megapikselowe IP
- Kamery bezprzewodowe IP
Monitoring IP jest pierwszą technologią, która umożliwia przetworzenie obrazu wysokiej rozdzielczości. Zaletą tego systemu jest możliwość pracy kamer IP w sieci LAN, a co za tym idzie nieograniczony zasięg, wysoka jakość obrazu, możliwość zasilania kamer ( przez PoE), możliwość wysyłania wielu informacji, monitorowanie i zarządzanie systemem z dowolnej lokalizacji oraz niższe koszty instalacji.
Dodatkową zaletą jest możliwość łatwiej rozbudowy monitoringu IP. Kamery IP stopniowo wypierają archaiczne już kamery analogowe.
Opracowanie https://ivel.pl/