Każdy z nas marzy o pięknych, białych zębach. Jednak te bardzo często przyjmują mało atrakcyjną, kremową lub żółtą barwę. Jak temu przeciwdziałać? Czy jesteśmy w stanie bez pomocy dentysty cieszyć się zdrowym uśmiechem od ucha do ucha?
Co powoduje przebarwienia?
Mimo wskazywania wielu czynników, które zmieniają kolor naszych zębów, warto pamiętać, iż nierzadko barwa naszego uzębienia to sprawa naturalna, na którą nie mamy większego wpływu. Oczywiście wówczas warto nie pogarszać kondycji zębów nie wskazanymi nawykami. A co do nich należy? Przede wszystkim dieta, w której nie brakuje czarnej herbaty, kawy oraz papierosów czy alkoholu, w szczególności czerwonego wina. Jedzenie w ogóle przyczynia się do przebarwień, ale te produkty czynią to w sposób znaczący. Ponadto, na występowania przebarwień ma znaczenie nasza higiena jamy ustnej. Mówiąc wprost, jeśli o nią nie dbamy, to o białych zębach możemy zapomnieć. Regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie ust płynem skutecznie chroni przed przebarwieniami, które lubi tworzyć się w mikrouszkodzeniach szkliwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/zeby-wybielanie-zebow-c4154
Jak radzić sobie z przebarwieniami?
Podstawa to oczywiście zdrowa dieta, w której kawa, herbata czy alkohol występują rzadko. Jeśli jednak nie możemy żyć bez kawy lub herbaty, to specjaliści polecają pić je z mlekiem. Według badań sprawia to, iż przebarwienia pojawiają się znacznie wolniej. Ponadto, warto stosować gumy bez cukru, które nie tylko mają w swoim składzie ksylitol, ale również pobudzają produkcję śliny, co również pomaga w zachowaniu bielszych zębów. Kolejna sprawa to oczywiście higiena jamy ustnej, a w szczególności – wybór pasty do zębów. Tu warto postawić od czasu do czasu na pasty wybielające (np. produkcji GUM lub Swissdent), które dzięki swoim właściwościom ściernym usuwają osad i przebarwienia. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować metod domowych – np. związanych z sodą oczyszczoną czy sokiem z cytryny. Są to nie tylko nieskuteczne metody, ale i takie, które w konsekwencji mogą pogłębić problemy z przebarwieniami, a nawet przyspieszyć wystąpienie próchnicy.
Wybielanie u dentysty
Gdy już jednak nasze zęby są lekko żółte, to warto wówczas udać się do dentysty, który może nam je wybielić. Istnieją dwie podstawowe metody – pierwsza z nich polega na użyciu specjalnego lasera, w przypadku drugiej używa się specjalistycznej lampy. Stomatolog uprzednio jednak nakłada specjalną substancję wybielającą. Metody te są bardzo skuteczne, jednak ich efekt niejednokrotnie znika po 2-3 latach, zwłaszcza gdy nie zmienimy diety na korzystniejszą dla naszych zębów.