Zima to czas, kiedy spędzamy zdecydowanie więcej czasu w domu niż na świeżym powietrzu. To także pora, w której powstaje najwięcej różnego rodzaju awarii. Mróz i bardzo niskie temperatury powodują, że w wielu niedoszczelnionych oraz źle ogrzanych domach hula wiatr. Jak temu zapobiec? Wystarczy przeprowadzić kilka zabiegów konserwacyjno-przeglądowych!
Długie zimowe wieczory, potrafią być bardzo przyjemne, szczególnie jeśli w czasie ich trwania towarzyszy nam dobra książka, ciepła herbata z miodem i kocyk. Relaks w ciepłym mieszkanku i z widokiem na okropną pogodę poprawi humor każdemu.
Niestety, jeśli w porę nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie domu na okres zimy może się okazać, że zamiast przychylnej aury, będziemy przez kilka najbliższych miesięcy szczękać zębami i docieplać wnętrza grzejnikiem elektrycznym. Co oczywiście wpłynie bardzo negatywnie na stan naszych rachunków.
Nie ma co czekać na pierwsze mrozy. Zamiast tego już teraz: oceńmy szczelność naszych okien oraz drzwi. Najlepiej zdecydujmy się na dokonanie tego w bardzo wietrzny dzień. Przejrzyjmy też instalację grzewczą. Oczywiście nie tylko sam piec, ale również kaloryfery. Oceńmy wreszcie także drożność naszych kanałów wentylacyjnych. Jeśli w porę sprawdzimy stan naszej instalacji, to na wypadek drobnych remontów, zdążymy jeszcze przeprowadzić remont zanim rozpoczną się naprawdę duże mrozy.
Możemy też włączyć na jakiś czas ogrzewanie domowe, aby sprawdzić, czy jest sprawne.
Jak uszczelnić okna?
Minęły już czasy, kiedy szczeliny okienne zapychało się watą lub gazetami. Teraz kupujemy specjalne uszczelniacze np. silikony neutralne. Oczywiście podczas wykonywanego uszczelniania nie przesadźmy z użytym materiałem. Konieczne jest bowiem zachowanie pewnego przepływu powietrza, który uniemożliwi osadzanie się kropel wody na ścianach.
Co z drzwiami?
Na szczególną uwagę zasługują drzwi wejściowe, które w okresie wiosenno-letnim pracowały nieprzerwanie podczas otwierania oraz zamykania skrzydeł. Zwróćmy zatem uwagę na zawiasy, ale również na szczelinę dolną pod drzwiami.
Szukasz innych porad, zobacz tutaj.
Jak przygotować swoje mieszkanie do zimy
previous post