Wielu rodaków, którzy mieszkają i pracują w Niemczech, starają się korzystać z niemieckiego systemu wsparcia społecznego, w szczególności interesuje ich zasiłek rodzinny w Niemczech. Zasiłek ten, zwany Kindergeld, wynosi od 190 euro na pierwszą dwójkę dzieci, poprzez 200 euro na trzecie dziecko, kończąc na kwocie 225 euro za czwarte i każde kolejne dziecko.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Przede wszystkim należy złożyć unijny akt urodzenia dzieci, jeżeli nie został takowy wydany, należy wystąpić o zupełny akt urodzenia i dokonać jego tłumaczenia przysięgłego. Trzeba również złożyć akt małżeństwa, również zgodny z unijnym standardem, w przeciwnym wypadku również należy go przetłumaczyć z pomocą tłumacza przysięgłego. Nie można zapomnieć także o przetłumaczonym na język niemiecki zaświadczeniu o wspólnym zameldowaniu na terenie Polski, zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Polski (Anmeldung) – jeżeli wnioskodawca nie posiada obecnie meldunku na terenie Niemiec, należy wskazać ostatni takowy adres.
Aby złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Niemczech, trzeba przedłożyć także kserokopię dokumentów tożsamości wnioskodawcy, jak również opiekuna dziecka. Potrzebne są także : ostatnia niemiecka decyzja podatkowa, decyzje lub zaświadczenia o nieprzyznaniu świadczeń socjalnych w Polsce; jak również w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą trzeba złożyć kopię wpisu do Gewerberegister.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek składa się osobiście w Kasie Świadczeń Rodzinnych, lub też drogą pocztową lub poprzez doradcę podatkowego. W przypadku braków formalnych urząd weźmie wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w określonym czasie. Jeżeli dokumentacja nie zostanie uzupełniona to wniosek pozostanie bez rozpatrzenia.