Osoby pragnące aplikować o dofinansowanie w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych powinny mieć świadomość obowiązków spoczywających na nich jako wnioskujących.
Pierwszym z nich jest wypełnienie oraz weryfikacja dokumentacji dostarczonej do punktu przyjmowania wniosków. Co powinno się w nich znajdować? Konieczne jest skorzystanie z gotowych wniosków i dokumentów, dostępnych do pobrania na rządowych stronach dotyczących Mieszkania da Młodych.
Weryfikacja krok po kroku!
- Weryfikacja dokumentacji dostarczonej przez wnioskującego. W jej skład wchodzą informacje dotyczące powierzchni oraz ceny nieruchomości, parametrów kredytu, jego długość, informacje potwierdzające, iż aplikujący spełnia wymogi stawiane przez program MdM, sprawdzenie wieku aplikującego.
- Zgoda banku na kredytowanie – dokument potwierdzający zgodę placówki bankowej na udzielenie kredytu na konkretnych warunkach. Ilość kredytowanych pieniędzy musi się ściśle zgadzać z kwotą wpisaną we wniosku aplikacji.
- Przyjęcie wniosku – etap ten polega na potwierdzeniu zgodności dokumentów oraz wypełnieniu przez wnioskującego punktu I wniosku o dofinansowaniu wkładu własnego oraz Oświadczenia i Zobowiązania Nabywcy.
- Sprawdzenie wiarygodności wnioskującego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Aby jednak to zrobić, wnioskujący musi złożyć pisemne oświadczenie w formie Oświadczenia na przekazywanie danych do BGK. Negatywna weryfikacja oznacza brak możliwości skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.
- Rejestracja wniosku o dofinansowanie w portalu BGK. Rejestracja następuje automatycznie w momencie przyjmowania wniosku kredytowego. Niezwykle ważne jest, iż data złożenia wniosku o dofinansowanie, weryfikacja uprawnień oraz rejestracja wniosku muszą mieć miejsce w tym samym dniu.
- Weryfikacja i zaakceptowanie wniosku w BGM Zlecenia. Akceptacja ta musi mieć miejsce w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku.
- Rozpatrywanie wniosku w banku. Po jej pomyślnym przebiegu dla klienta przygotowywana jest ostateczna umowa.
- Podpisanie umowy.
- Uruchomienie kredytu. Dofinansowanie jest wypłacane na konto zbywcy nieruchomości dopiero jako ostatnia część świadczeń pieniężnych.
Procedura może wydawać się długa, jednak jeśli kwalifikujemy się do dofinansowania, warto skupić się na dokumentacji i jej poprawnym uzupełnieniu, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem.