
language course headphone and flag on wooden table
Ziemia już dawno stała się „globalną wioską”. Swoboda podróżowania po świecie sprawia, że coraz częściej odwiedzamy obce kraju, które jeszcze kilkanaście lat temu były poza naszym zasięgiem. Przyczyniły się do tego nie tylko zmiany ustrojowe, pozwalające na wyższe zarobki oraz otwarcie granic, ale także nowoczesny styl życia. Przez internet poznajemy ludzi z całego świata, prowadzimy interesy i dowiadujemy się fascynujących ciekawostek na temat odległych obszarów Ziemi.
Ta otwartość sprawiła, że znacznie chętniej udajemy się za granicę na wakacje, w celach zarobkowych albo z zamiarem zamieszkania tam na stałe. W każdym z tych przypadków ważna jest znajomość języka obcego. Jeżeli nie obowiązującego w kraju, który odwiedzamy, to przynajmniej jednego z uznanych za międzynarodowe.
Giętkość języka, sprawność słownika
Podstawową rzeczą, z jakiej należy zdać sobie sprawę gdy zaczynamy naukę języka obcego, jest prosty fakt: nie opanujemy go w jeden dzień, a cały proces edukacji jest kwestią indywidualną. Jedni uczą się szybciej reguł gramatycznych. Drudzy wolą od razu próbować mówić, nieważne, czy zdania, jakie wypowiadają, są w pełni poprawne i precyzyjnie oddają sens myśli nadawcy. Dla jeszcze innych liczy się znajomość konkretnych fraz, niezbędnego minimum potrzebnego do podstawowej komunikacji.
Dlatego nie możemy zapominać, że nie jesteśmy idealnie we wszystkim. Powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze mocne i słabe strony. W tych pierwszych będziemy lepsi od większości, w tych drugich będziemy nieco w tyle. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy się starać. Ważne jest, abyśmy znaleźli swój własny styl nauki, potem pójdzie już tylko lepiej.
Czytaj więcej: Klasyka po angielsku? Yes, we can!
To Katalończycy nie mówią po hiszpańsku?
Równie istotnym aspektem w nauce języka jest poznanie kontekstu kulturowego kraju, którego mowę pragniemy zgłębiać. Mimo że wiele kursów w swojej strukturze (dialogach, ciekawostkach, przykładowych zdaniach i opowiastkach narracyjnych) stara się przekazać te informacje, niezwykle ważna pozostaje również nasza własna inicjatywa. Nawet gdy planujemy tylko krótkoterminowy pobyt w jakimś kraju, koniecznie powinniśmy przeczytać przynajmniej jakiś skromny przewodnik, zawierający informacje o zwyczajach i etykiecie, panujących w danym państwie.
Chociaż sobie tego nie uświadamiamy, mieszkając w rodzimym kraju, „przesiąkamy” w czasie dorastania wieloma zwyczajami, przesądami i nawykami, które w innym regionie mogą uchodzić za obraźliwe lub niedopuszczalne. Dla nas ukłon przy powitaniu jest czymś dziwnym, dla Japończyków to naturalny sposób witania się z osobami o wyższym statusie. O innych przykładach tego typu sytuacji, w swoim artykule, mówi również portal internetowy kreatywna.pl.
Należy też pamiętać o odpowiednim wyborze podręczników, jeżeli zamierzamy się uczyć samodzielnie (co też jest możliwe, ale wymaga znacznie więcej pracy), albo po prostu zdecydować się na uczestnictwo w specjalnym kursie językowym. Istnieje wiele wydawnictw, jednak nie zawsze renoma pociąga za sobą jakość. Czasami zdarza się, że takie pomoce zawiera wiele błędów. Lepiej sprawdzić w zaufanym źródle, czy warto poświęcać czas danej pozycji.
Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Trzeba tylko pamiętać, że jak każda inna umiejętność, wymaga pracy, czasu, zaangażowania i doskonalenia, żeby osiągnąć widoczne efekty. Ale podróż do innego kraju to nie tylko kwestia języka. Tamtejsza kultura, sztuka czy literatura stanowią niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy.
Źródło: infoss