Kominy zewnętrzne stosuje się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zamontowanie rozwiązań kominowych wewnątrz budynku. Dowiedz się, jak mądrze dobrać komin zewnętrzny i na co zwracać uwagę w trakcie zakupów.
Problemy z montażem kominów wewnątrz budynku
Powody takiej sytuacji mogą być przynajmniej dwa: brak w budynku wolnego przewodu kominowego albo niemożność jego przepuszczenia przez dach albo strop konstrukcji. Najczęściej zdarza się tak w przypadku domków letniskowych, ale i w budynkach jednorodzinnych czasem trzeba komin poprowadzić na zewnątrz.
Gdy już wiemy, że w naszym domu nie ma szans na zamontowanie wewnątrz przewodu kominowego, pozostaje tylko pytanie, jaki komin wybrać, by spaliny były odprowadzane w sposób prawidłowy.
Pierwszą kwestią, o której trzeba pamiętać jest to, że w takich wypadkach stosuje się kominy izolowane, czyli mające dwie warstwy. Taka budowa sprawa, że zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia ciągu wstecznego i innych nieprawidłowości związanych z problemami z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia w kanałach kominowych.
Rodzaje kominów zewnętrznych
Podobnie jak w przypadku wkładów kominowych, wybór odpowiedniego komina izolowanego zależny jest przede wszystkim od typu urządzenia grzewczego zamontowanego w naszym domu.
I tak:
- kominki, jako że opala je się węglem, wymagają od nas zastosowania kominów ceramicznych, ze stali emaliowanej albo ze stali żaroodpornej,
- kotły węglowe wymagają od nas zastosowania kominów ceramicznych, ze stali emaliowanej albo ze stali żaroodpornej,
- kotły na biomasę wymagają kominów ze stali żaroodpornej, emaliowanej lub też kominów ceramicznych,
- w przypadku kotłów olejowych stosuje się elementy ze stali kwasoodpornej lub kominy ceramiczne,
- kotły gazowe mają takie same wymagania co kotły olejowe, a więc wymagają elementów ze stali kwasoodpornej bądź kominów ceramicznych.