Okleiny naturalne to coraz częściej wybierany materiał budowlany. Sprawdź skąd się on bierze.
Drewnopochodne materiały do oklejania różnych drewnianych powierzchni coraz częściej „brylują” na naszym rynku budowlanym. Nic w tym dziwnego – ze względu na swoje właściwości i naturalne piękno są one wręcz uwielbiane przez Klientów. Jak wobec tego powstają te „cuda techniki”?
Powstawanie oklein naturalnych – w dużym uproszczeniu
Okleiny naturalne, powstają – jak sama nazwa wskazuje – z naturalnego drewna, które podlega odpowiednim procesom obróbki. Oto one:
1. Pierwszym krokiem jest ścięcie drzewa, obdarcie go z kory a następnie – pocięcie na odcinki. Na tym etapie okleiny naturalne nie są jeszcze pozyskiwane. Pierwszy krok przygotowuje drewno do pozyskania z niego okleiny.
2. Skoro mamy już nasze drewno, to możemy z niego pozyskać okleinę. Jak to robimy? Wprowadzamy obcięte kawałki drewna do specjalnej maszyny, która następnie przykłada do jego powierzchni specjalne noże. W zależności od ustawień, możemy w ten sposób „ściąć” wierzchnią warstwę drewna o ustawionej grubości. W ten sposób otrzymujemy już prefabrykat który za niedługo stanie się „normalną okleiną”.
3. Kolejnym krokiem będzie sklejenie poszczególnych elementów skrojonych z powierzchni drewna. Dopiero po tej czynności, odpowiednim wysuszeniu i polakierowaniu otrzymujemy dobrej jakości okleiny naturalne, które możemy spokojnie wykorzystać jako materiał do oklejenia np drzwi.
4. Czasami, po wykonaniu wyżej wymienionych czynności utwardza się uzyskany w ten sposób materiał. Można to robić np za pomocą promieniowania ultrafioletowego, którego właściwości sprawiają że okleina staje się twarda, sztywna i wytrzymała. W efekcie, otrzymujemy dobrej jakości i w pełni dopracowany produkt.
Ze względu na powyższą technologię, uzyskane w ten sposób płaty okleiny naturalnej nigdy nie będą takie same. Możemy być pewni, że kupując w przyszłości drugie skrzydło drzwi pokryte tą samą okleiną, otrzymamy w rzeczywistości zupełnie inny wzór, który – przynajmniej dla niektórych – jest bardzo poszukiwany ze względu na swoją unikatowość.
Jak widać, produkcja oklein naturalnych nie jest wcale skomplikowana. Niemniej, konieczne jest takie dopasowanie wszystkich procesów technologicznych, by otrzymany w ten sposób produkt charakteryzował się nie tylko ładnym wyglądem, ale też – dużą wytrzymałością i odpornością na przeciążenia (również wynikające z oddziaływania wysokich i niskich temperatur).
Tak dopracowany produkt jest gwarantem zadowolenia Klienta.