BIM to, zgodnie z definicją, modelowanie informacji o budynkach oraz budowlach. Pozwala na przedstawienie zapisanego cyfrowo odzwierciedlenia fizycznych oraz funkcjonalnych właściwości danego obiektu. Profesjonalny program wizualizacji wykorzystuje oprogramowanie wspomagające, dzięki któremu po wykonaniu rzutu 2D projektu automatycznie tworzony jest projekt 3D. Właśnie takie możliwości daje korzystanie z programów typu BIM.
Program do wizualizacji typu BIM – jak działa?
Budowanie modelu za pomocą programu typu BIM przypomina nieco składanie gotowych klocków – proces kojarzony jest ze znaną i popularną grą The Sims. Jest to bardzo duże udogodnienie, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oprogramowanie to przeznaczone jest głównie dla osób, które zajmują się projektowaniem wnętrz i architekturą.
Warunkiem efektywnej pracy w programie do wizualizacji jest staranne przygotowanie rzutu 2D. W razie konieczności trzeba go poprawić lub dodatkowo uszczegółowić, ale i tak jest to znacznie mniej pracy związanej z wykonywaniem przekrojów lub innych widoków. Wszelkie zmiany wprowadzone na rzucie powodują uaktualnienie w każdym innym widoku.
Program do wizualizacji typu BIM – zalety i wady
W każdym z dostępnych programów typu BIM można wykonywać wizualizacje. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie renderów w tego typu aplikacjach jest ograniczone. Dotyczy to zwłaszcza szczegółowości modelu oraz możliwości dodawania roślinności czy detali. Właśnie dlatego finalne wizualizacje często wykonywane są w innych programach.
W programach typu BIM wykonuje się głównie wersje poglądowe, które przedstawiają samą ideę. Stworzone w ten sposób budynki mogą być wyeksponowane do innego programu lub przekazane osobie odpowiedzialnej za wykonywanie wizualizacji. Nawet w przypadku, gdy konieczne będzie wprowadzenie małych poprawek, to czas spędzony na modelowaniu będzie znacznie krótszy niż w przy wykorzystaniu innych programów.