Świat roślin jest bogaty i interesujący, choć jego charakter różni się w poszczególnych krainach. Zdecydowanie najbogatsza jest szata roślinna Pienin, uznawanych za jeden z najciekawszych pod tym względem obszarów w Polsce.
Lasy w Pieninach
Las pieniński pokrywający zwartymi połaciami ostre stoki Pienin, to typowy dla regla dolnego drzewostan jodłowo-bukowy z domieszką jaworu, wiązu i klonu. Występują tam również świerki, zwłaszcza w Pieninach Spiskich i Małych, ale ich pojawienie się jest efektem działalności człowieka.
Jedyne naturalne stanowisko świerczyny – pod szczytem Wysokiej w Małych Pieninach – jest objęte ochroną rezerwatową.
Niezbyt często występującym, ale charakterystycznym dla krajobrazu Pienin drzewem jest sosna, porastająca w niewielkich skupiskach szczytowe partie skalistych wierzchołków. Cieką rośliną jest również cis, który dawniej występował licznie w większych skupiskach, a dzisiaj tylko w pojedynczych okazach.
Pienińskie łąki
Dla miłośników przyrody wspaniałą atrakcją będą pienińskie łąki. Powstały niegdyś wskutek działalności człowieka, który pozyskiwał tereny wypasowe i pod uprawy, karcując lasy.
Przeważni zasiedlają je samosiejki, które w sposób naturalny wkroczyły na teren pozbawiony lasu. Na bujnych pienińskich łąkach, które zwłaszcza późną wiosną i wczesnym latem zachwycają mnogością kwiatów i soczystością traw, przyrodnicy doliczyli się ponad trzech tysięcy gatunków roślin. Charakterystyczna jest szczególnie duża liczba gatunków endemicznych i reliktowych.
Jeśli chcesz mieć kontakt z fauną i florą Pienin, wybierz noclegi w Szczawnicy.