Systemy logistyczne mają za zadanie zarządzanie przepływem tworzyw, artykułów, produktów końcowych oraz usług do odbiorców ostatecznych. Istotne jest zminimalizowanie nakładów związanych z przepływami informacji, a także dostosowanie działań logistyki do wymagań obsługi odbiorców.
Gospodarka rynkowa wymusza zmiany na przedsiębiorcach
W gospodarce rynkowej obserwuje się wzrost zainteresowania dystrybucją oraz sferami krańcowymi w stosunku do przetwarzania produkcyjnego jak i handlowego. Dynamiczny rozwój rynku wymaga od przedsiębiorstw strategii zorientowanej na finalnego odbiorcę, a działania marketingowe powinny odnosić się do produktu, ceny, promocji, dystrybucji, społeczeństwa i opakowania (marketing mix) powinny być wspomagane przez logistykę, która ukierunkowana jest na zwiększenie dostępności produktów. Strategia zarządzania przywiązuje ogromne znaczenie do organizacji wymiany, czyli do zakupów i sprzedaży pomiędzy dostawcami i odbiorcami. Strategia zarządzania logistycznego po zaimplementowaniu odpowiedniego systemu informatycznego w przedsiębiorstwie zwiększają skuteczność przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz informacji.
Możliwości systemów logistycznych na przykładzie MRP
Dla przykładu MRP daje wiele możliwości takich jak:
- dostarcza wcześniejszych informacji o skutkach w głównym harmonogramie produkcji zanim menadżerowie usuną określone zamówienia z harmonogramu,
- wskazuje, kiedy należy przyśpieszać procesy, a kiedy nie,
- opóźnia albo anuluje zamówienia,
- zamienia ilości zamówionych materiałów,
- przyśpiesza, albo opóźnia zamówienia na materiały względem dotychczasowych terminów.
W trakcie przechodzenia na MRP wiele firm odnotowało nawet 40 proc. redukcję inwestycji w zapasy.
Posiadając informację o wynikającym z harmonogramu czasie wykonania konkretnych części składowych produktu finalnego, a także biorąc pod uwagę właściwe terminy otrzymania materiału, system MRP rozdziela w czasie zamówienia na uzupełnienie zasobów w taki sposób, że zarazem części i jednocześnie surowce osiągalne są w procesie produkcyjnym w cyklu, w jakim stają się niezastąpione na stanowiskach roboczych. Bierze to swój początek z założenia, że surowce i części powinny być dostarczone na właściwe stanowiska bez bezużytecznego magazynowania. Jako że zakłócenia w procesie produkcyjnym, potrafią się pojawiać często, a co za tym idzie powodować zwyżkę zapasów, dlatego niezbędna jest systematyczna kontrola spełnienia harmonogramów i stosownie szybkiej ich aktualizacji, jeśli tylko będzie taka potrzeba.
Interesuje cię usprawnienie działalności twojej firmy? Odwiedź stronę kotrak.pl – globalnego dostawcy systemów informatycznych, w tym klasy ERP.