W roku 1961 francuski inżynier Pierre Lemoigne skonstruował spadochron z wcięciami po bokach i z tyłu, dzięki takiemu rozwiązaniu można było ów spadochron holować w powietrzu, a także kierować jego lotem. Urządzenie otrzymało nazwę Para-Commander i dało początek sportowi znanemu jako parasailing. Paralotnia wykorzystywana jest w lotach swobodnych (termicznych, żaglowych, klifowych), a także z napędem: PPG (ang. Powered ParaGlider) – napęd montowany do uprzęży, PPGG – motoparalotnia (z wózkiem).
Najprościej rzecz ujmując paralotnia jest to rodzaj szybowca o miękkim płacie nośnym. Różni się od innych spadochronów szybujących większą doskonałością i sterownością, a używana jest zarówno do celów rekreacyjnych, jak i sportowych.
Głównym elementem paralotni jest skrzydło – właśnie do niego za pomocą linek i taśm nośnych podczepiona jest uprząż dla pilota. Sterowanie paralotnią odbywa się poprzez zaciągnięcie jednej ze sterówek, są one nieruchomo przymocowane do taśm nośnych i zakończone uchwytami, oraz poprzez odpowiedni balans ciałem.
Szkoła bezpiecznego latania w Szczyrku oferuje kursy oraz szkolenia z zakresu paralotniarstwa, posiada aktualne zaświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów szkolących oraz używa najwyższej klasy sprzętu z odpowiednim certyfikatem. Szkoła istnieje od 1991 roku, założycielem jest Witold Sas, jeden z pierwszych instruktorów paralotniarstwa w Polsce.
Szkolenia odbywają się w trzech etapach – kurs podstawowy (etap I) oraz kursy doskonalące (etapy II i III w zależności od zaawansowania). W ramach kursów doskonalących organizowane są również wyjazdy za granicę do takich krajów jak między innymi: Macedonia, Austria, Włochy czy Indie.
Jeżeli pragniesz doświadczyć niezapomnianych wrażeń oraz odkryć nowe horyzonty, paralotniarstwo z pewnością zaspokoi Twoje pragnienia i sprawi, że poczujesz się wolny jak ptak. Zapraszamy na szkolenia paralotniowe!
Szkolenia paralotniowe
previous post