Mikrodermabrazja i mezoterapia to dwa zabiegi medycyny estetycznej, które stosowane są w celu poprawy kondycji skóry. Jednym z popularnych ostatnimi czasami sposobów na zwiększenie efektywności zabiegów, jak i wyraźniejszą poprawę wyglądu, jest łączenie niektórych procedur dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów wizualnych. Należy jednak mieć na uwadze, że źle dobrana kombinacja zabiegów i niepoinformowanie lekarza o wcześniej przeprowadzanych procedurach może przynieść odwrotne efekty i doprowadzić do różnych powikłań zdrowotnych i estetycznych. Czy mikrodermabrazja przed mezoterapią jest dobrym pomysłem?
Czym jest mikrodermabrazja?
Zabieg kosmetologiczny mikrodermabrazji polega na przeprowadzeniu mechanicznego złuszczania naskórka pod okiem doświadczonego lekarza lub kosmetologa. W tej procedurze wykorzystuje się specjalne mikrokryształki, które umożliwiają wykonanie dokładnego peelingu. Jednocześnie procedura ta prowadzi do dodatkowego dotlenienia skóry, a niewielkie, mikroskopijne uszkodzenia skutkują wzmożoną produkcją kolagenu.
Jak twierdzi lekarz Mirosław Rodak z Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu, omawiany zabieg pozytywnie wpływa na elastyczność skóry, a także poprawia jej koloryt i strukturę. Jest pomocny w usuwaniu zaskórników i przebarwień. Lepszą kondycję skóry mogą zauważyć również osoby z tłustą cerą, gdyż ten zabieg zmniejsza jej skłonność do łojotoku. Może ponadto prowadzić do wygładzenia zmarszczek i spłycenia blizn. Liczba zabiegów jest ustalana z lekarzem i zależy od obecnej kondycji i stanu skóry (zazwyczaj wystarczy jedna sesja). Po omawianym zabiegu można zauważyć poprawę kondycji skóry, jej wygładzenie oraz zwiększoną przyswajalność aplikowanych kosmetyków.
Czym jest mezoterapia?
Mezoterapia jest natomiast zabiegiem medycyny estetycznej, który umożliwia wprowadzenie drogą iniekcji pod skórę licznych skoncentrowanych substancji aktywnych, witamin, minerałów, peptydów, czy kwasu hialuronowego. Wybór odpowiedniego preparatu jest uzależniony od tego, z jakimi problemami zmaga się pacjent w aktualnym momencie. Często aplikacja kremów i innych środków nie przynosi oczekiwanego rezultatu, ponieważ niektóre cenne składniki nie ulegają wchłonięciu. Podanie ich drogą iniekcji bezpośrednio do głębszych warstw skóry przynosi znacznie korzystniejsze efekty — w szczególności dlatego, iż każdy preparat zawiera skoncentrowaną dawkę najbardziej potrzebnych skórze składników odżywczych.
Mezoterapię wykonuje się celem ujędrnienia, uelastycznienia, nawilżenia skóry. Jak uważa wspomniany wyżej lekarz Mirosław Rodak, mezoterapia pomaga na wiele problemów związanych ze skórą. Pomaga w walce z wiotkością skóry, widocznymi zmarszczkami, bliznami i pozytywnie wpływa na gęstość i strukturę skóry.
Zasady stosowania obu zabiegów
Chcąc wzmocnić efekt wizualny i poprawić kondycję swojej skóry, można zdecydować się na wykonanie mikrodermabrazji przed mezoterapią. Wielu lekarzy wręcz rekomenduje połączenie obu procedur. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować odpowiedni odstęp czasu pomiędzy jednym a drugim zabiegiem. Najczęściej są to dwa tygodnie.
Mikrodermabrazja, przez wyeliminowanie martwego naskórka, umożliwia zwiększenie wchłanialności substancji aktywnych przez skórę. Warto o chęci wykonania mezoterapii po mikrodermabrazji poinformować lekarza. Dzięki temu będzie miał na uwadze konieczność doboru odpowiednich parametrów urządzeń, które pomogą usunąć martwy naskórek, ale bez zbyt dużego podrażnienia skóry.
Oba wyżej wymienione zabiegi wymagają wcześniejszej konsultacji i rozmowy z lekarzem medycyny estetycznej oraz z kosmetologiem. Jeżeli chciałbyś właśnie w taki sposób poprawić stan swojej skóry powierzchniowo, jak i w głębszych warstwach, możesz porozmawiać o tej możliwości na konsultacji w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med Nowym Sączu. Po upewnieniu się, że nie ma przeciwwskazań do tych zabiegów, będziesz mógł ustalić dogodne terminy wizyt na każdą z procedur i poddać się ich wykonaniu przez doświadczonych lekarzy i kosmetologów.