Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry. Najczęściej objawia się na twarzy, w szczególności w okolicy brody lub czoła. Charakterystyczne dla niego zmiany to widoczne, nieestetyczne grudki i krosty, a także zaczerwienienia spowodowane licznymi pajączkami pochodzącymi z popękanych naczynek pod skórą. Trądzik różowaty to choroba przewlekła, która wymaga nieustannej troski o swoją cerę, by utrzymać ją w jak najlepszej kondycji. To bardzo ważne, aby odpowiednio postępować w przypadku tej choroby, gdyż nieleczona może powodować nasilanie się objawów i powstawanie trudnych do wyeliminowania zmian, blizn i grudek. Jaki zabieg jest rekomendowany przez lekarzy dla pacjentów z trądzikiem różowatym?
Laser emitujący wiązkę światła pulsacyjnego
W zabiegu medycyny estetycznej, jakim jest laser wykorzystujący światło pulsacyjne, przede wszystkim chodzi o łagodzenie występujących na skórze zmian, również w aktywnej fazie rozwoju trądziku różowatego. Energia światła pulsacyjnego służy nie tylko leczeniu omawianego stanu zapalnego, lecz także powoduje ujędrnienie skóry, czy przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień, które nierzadko towarzyszą pacjentom z trądzikiem. Emitowane światło pomaga ponadto w niszczeniu bakterii, które nasilają rozwój stanu zapalnego skóry.
Laser emitujący światło pulsacyjne działa w sposób kompleksowy. W trakcie zabiegu korzysta się z fal o zróżnicowanej długości, dzięki czemu oddziałuje się zarówno na naskórek, jak i głębsze warstwy skóry, wliczając do tego naczynia krwionośne oraz znajdujące się w strukturze tkanek kolagen i elastynę.
Jak przebiega omawiany zabieg z wykorzystaniem lasera?
Pierwszym etapem jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. W trakcie rozmowy istotne jest poruszenie kwestii zdrowotnych, a także wykluczenie przeciwwskazań, które są podstawą do dyskwalifikacji pacjenta i rezygnacji z zabiegu. Do przeciwwskazań zalicza się: świeża opalenizna, korzystanie z kosmetyków z retinolem, ciąża, okres karmienia piersią, cukrzyca, stosowanie leków i ziół o działaniu fotouczulającym, predyspozycje do powstawania bliznowców na skórze.
Przed umówionym terminem zabiegu należy ogolić włosy (jeden lub dwa dni wcześniej), a przed samą wizytą wypić około dwóch litrów płynów. O wszystkich zaleceniach pacjent zostanie poinformowany na wstępnej konsultacji.
W trakcie zabiegu lekarz korzysta z urządzenia emitującego wiązkę światła pulsacyjnego. Jest ona ukierunkowana na obszary skóry, na których występuje trądzik. W ten sposób pobudza się ją i nakłania do wzmożonej produkcji nowych włókien kolagenowych oraz elastyny, a także redukuje się przebarwienia, wygładza blizny, zamyka niektóre naczynka krwionośne. To kompleksowy zabieg na wiele aspektów estetycznych, które mają związek z trądzikiem różowatym.
Po zabiegu w obszarze poddanym całej procedurze może miejscowo występować zaczerwienienie czy ciemniejsze plamy na skórze. Po kilku dniach koloryt ulega wyrównaniu.
Jak uważa lekarz Mirosław Rodak z Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu, w trakcie zabiegów z wykorzystaniem omawianej technologii wykorzystywana jest specjalna głowica. Poprawia ona komfort zabiegu i umożliwia łagodzenie wielu niedoskonałości skóry.
Rekonwalescencja i częstotliwość powtarzania zabiegu
Po zabiegu z zastosowaniem światła pulsacyjnego warto zmniejszyć swoją ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz wprowadzić delikatną pielęgnację. Z kolei następnego dnia można już wykonać lekki makijaż. Nie jest to zatem zabieg bardzo uciążliwy dla skóry, który wymagałby długotrwałej rekonwalescencji.
Jeśli natomiast chodzi o efekty, można je zauważyć już po pierwszej wizycie. Najczęściej jednak zaleca się przystąpienie do całej serii. Liczba zabiegów oraz częstotliwość ich wykonywania jest ustalana wspólnie z lekarzem i zależy od poziomu zaawansowania zmian trądzikowych.
Jeśli borykasz się z trądzikiem różowatym, możesz rozważyć skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej i umówić się na konsultację w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.