Koszty wdrożenia technologii sprzedaży w firmie zależą od kilku kwestii. Sama cena kasy rejestrującej może być przecież różna… A faktem jest, że w niektórych działalnościach gospodarczych doskonale poradzą sobie nawet najprostsze i tym samym najtańsze urządzenia fiskalne. Ponadto, jeżeli będzie to pierwsza kasa w danym przedsiębiorstwie, podatnik ma możliwość skorzystania z ustawowej ulgi.
Prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kasy
Już na samym początku poszukiwania kasy rejestrującej warto zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie urządzenia, które znajdziemy na rynku fiskalnym, muszą zagwarantować podatnikom zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji. W innym wypadku nigdy nie trafiłyby one do oferty dystrybutorów technologii dla handlu i usług. Każda kasa fiskalna, przed dopuszczenie do sprzedaży, otrzymuje bowiem homologację Głównego Urzędu Miar. Decyzja GUM obowiązuje przez pewien czas, a gdy skończy się jej ważność, producent albo występuje z wnioskiem o kolejne potwierdzenie dla swojego urządzenia, albo całkowicie wycofuje dany model z rynku. W związku z tym, praca na kasach fiskalnych, które w momencie zakupu posiadają homologacje Głównego Urzędu Miar, zawsze będzie pozwalała na prawidłowe rejestrowanie obrotu. I dotyczy to też, rzecz jasna, najtańszych urządzeń na polskim rynku.
Niedrogie urządzenia marki Farex
Tanie kasy fiskalne to oczywiście w zdecydowanej większości modele z podstawowymi rozwiązaniami technologicznymi. Część tych urządzeń zapewnia jednak dostęp do ciekawych funkcji i nieco wyższych parametrów użytkowych. Doskonałym przykładem takich modeli są kasy rejestrujące, które produkuje Farex. Urządzenia tej marki zapewniają np. proste skonfigurowanie kilku tysięcy pozycji towarowych, płynną współpracę z komputerem oraz łatwą instalację papieru termicznego. Ponadto, ogólna opinia o kasach fiskalnych Farex jest taka, że są to naprawdę przyjazne w obsłudze technologie sprzedaży. Niektórzy twierdzą wręcz, iż modele tego producenta są doskonałą propozycją dla początkujących przedsiębiorców, którzy potrzebują urządzeń z podstawowymi funkcjami. Co ciekawe, wśród kas rejestrujących Farex znajdują się też takie wyposażone w bardziej zaawansowane rozwiązania, np. moduły elektronicznej kopii paragonów lub port służący do współpracy z terminalem płatniczym.
Refundacja części wydatku z budżetu państwa
Współcześnie koszty wdrożenia technologii sprzedaży można obniżyć nie tylko za sprawą zakupu tańszego urządzenia rejestrującego. Wszystko dzięki ustawowej uldze, która obowiązuje przy instalacji pierwszej kasy fiskalnej w danej firmie. Podatnik może odzyskać w ten sposób nawet do 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Niemniej, aby skorzystać z refundacji części kosztów z budżetu państwa, trzeba najpierw dopilnować wszystkich formalności, które towarzyszą wdrożeniu urządzenia w przedsiębiorstwie. W praktyce wiąże się to m.in. ze zgłoszeniem kasy do właściwego Urzędu Skarbowego oraz zleceniem fiskalizacji. Warto też pamiętać, że nieprzestrzeganie przepisów, które definiują instalację urządzenia rejestrującego w firmie, będzie oznaczało dla podatnika dotkliwe konsekwencje. Wystąpi wtedy np. obowiązek zwrotu ulgi za kasę.