Motion design to sztuka podwójnie animizująca, bo ożywia obrazy, ale i wyobraźnię. Wprawia w ruch statyczne figury, rzuca na nie kolor i dźwięk. Znosi granicę między całością a fragmentem. Pokazuje jednocześnie, że obraz jest chwilą i przemianą bardziej niż gotową formą. Motion design rozbija i przeobraża kształty. Tworzy z nich ciągle coś innego. Proponuje nam pewien rodzaj zabawy z naszym widzeniem rzeczy i świata. Igranie z naszym patrzeniem na rzeczywistość, z której na swój niepowtarzalny sposób wydobywa ukryte znaczenia.
W stronę przeszłości i tradycji
Chociaż motion design jest na wskroś nowoczesną twórczością, to nawiązuje nieustannie do tradycji. A może w tym tkwi siła udanej artystycznie działalności, że nigdy nie odrzuca w całości przeszłości, ale z niej czerpie pomysły, przekształcając je w nowoczesnym stylu? Tak właśnie postępują twórcy motion design.
W ich dziełach widać mocne i zdecydowane uderzenie kolorystyczne w duchu fowizmu. Zamiłowanie do figur geometrycznych i piękna linii, które łączy się z konstruktywizmem i minimalizmem. Sztuka motion design wykorzystuje też chętnie jak pop-art motywy kultury popularnej i ukazuje je w niebanalnych kontekstach. Generalnie – bawi się przeszłością, także poprzez odwołania do pewnych symboli i obrazów, które umieszcza w nowych ramach.
W stronę przyszłości i intuicji
Przede wszystkim motion design to twórczość nowoczesna, wykorzystująca możliwości nowoczesnych programów, takich jak After Effects pozwalający tworzyć niemal w intuicyjny sposób i nadawać realną formę niesamowitym wizjom, które tkwią w artystycznych umysłach. Żeby opanować od strony technicznej wykonywanie dzieł w stylu motion design, dobrze jest odbyć kurs After Effects, na którym dowiemy się wszystkiego od podstaw.