Pomimo tego, że węgiel wciąż w znacznej mierze jest podstawowym opałem stosowanym w polskich domach i mieszkaniach, to rzadko kiedy przywiązujemy odpowiednią uwagę do wyboru rodzaju paliwa w składzie węglowym. Co warto wiedzieć o węglu i jego właściwościach, aby nie zostać oszukanym i świadomie dokonać wyboru opału?
Skład opału – rozdrobnienie węgla
W pierwszej kolejności należy wskazać, że tak naprawdę w sezonie grzewczym nie ma specjalnej alternatywy dla węgla. Pomimo wyraźnych przekazów medialnych o szkodliwości spalania węgla ze względu na cząsteczki dostające się podczas tego procesu do powietrza oraz działań samorządów lokalnych, nie mamy do czynienia z realnymi działaniami mającymi wspomagać pod względem finansowym modernizację starych instalacji grzewczych opartych o węgiel. Wymiana kotła grzewczego na gazowy, to wydatek przeważnie przynajmniej kilku, kilkunastu tysięcy złotych, które są realnym obciążeniem domowego budżetu. Również późniejsze spalanie gazu jest znacznie droższe niż węgla zamówionego w składzie opału.
Rodzaje węgla
Składy węgla kuszą nas przede wszystkim niską ceną. Wiele osób jako podstawowy wyznacznik przy zakupie węgla, którym się kieruje, określa właśnie cenę. Należy mieć jednak na uwadze, że na promocjach i w najniższych cenach skład węgla oferują przeważnie węgiel najniższej kategorii – węgiel najbardziej rozdrobniony i najbardziej zanieczyszczony. Zakup tony takiego węgla będzie najmniej obciążał nasz domowy budżet, jednak trzeba pamiętać o niskiej kaloryczności (do osiągnięcia danej temperatury w pomieszczeniach będziemy potrzebowali znacznie więcej takiego węgla niż węgla wyższej kategorii) oraz fakcie, że im węgiel bardziej rozdrobniony, tym gorszemu spalaniu ulega – bardzie zanieczyszcza środowisko oraz przewody kominowe.
Skład węgla, a uczciwość?
Niestety na rynku funkcjonuje bardzo wiele nieuczciwych składów węgla. Jedną z najpopularniejszych „sztuczek” jest sprzedaż mokrego węgla. Skład opału często wykorzystuje chłonięcie wody przez węgiel do podniesienia masy sprzedawanego węgla. Sprzedając tonę takiego węgla tak naprawdę sprzedajemy zaledwie kilkaset kilogramów opału.
Składy węgla – kiedy odwiedzać?
Podsumowując, skład węgla powinniśmy odwiedzać przed sezonem grzewczym podczas suchych dni. Jednocześnie nie powinniśmy wybierać węgla najbardziej rozdrobnionego – będą to wyłącznie pozorne oszczędności.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z