Wirniki aluminiowe są elementami maszyny lub danego mechanizmu, który podczas swojej pracy obraca się wokół własnej osi. W głównej mierze wyposażone w niego są wentylatory, dmuchawy, maszyny elektryczne, silniki, prądnice, turbiny oraz sprężarki. W kategorii wentylatorów wirniki aluminiowe dzieli się na dwa typy:
- MAP/P które cechuje stalowa, wielokątna piąstka z nieskomplikowaną budową i montażem łopat i ustaleniem kąta natarcia. Zakres średnicy wirnika aluminiowego tego typu wynosi od 400 do 3000 milimetrów.
- MAP/D przeznaczony jest dla aplikacji o zwiększonej liczbie obrotów i większej mocy. Najczęściej można dostać łopaty w zakresie średnic od jednego do sześciu metrów.
Każdy z wyżej wymienionych typów dzieli się na kilka serii. Ilość łopatek wirników oraz ich rodzaj dobierany jest z uwzględnieniem typu technologii chłodzenia. Minimalna liczba łopatek wirników wentylatorów to trzy, a najwięcej szesnaście. Wszystko jest uzależnione modelem wentylatora oraz rodzajem silnika przez który jest napędzany. Ilość łopatek jest dobierana w zależności od:
- Technologii
- Zewnętrznego obciążenia wiatrem
- Zmiana strumienia masy i jego temperatury
Czop łopatki ułatwia bezproblemową regulację kąta natarcia w czasie gdy wentylator nie pracuje.