Co leci z naszych kranów? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób musi zostać uzdatniona woda, która leci w Twoim kranie? Uzdatnianie wody to cały skomplikowany proces technologiczny, którego rezultatem jest czysta i zdatna do picia woda, która leci w kranach.
Chlorowanie wody – najpopularniejsza metoda
Najpopularniejszą metodą na uzdatnianie wody gruntowej jest jej chlorowanie. Wykorzystuje się do niego chlor gazowy lub jego związki. Chlor ma właściwości zmiękczające wodę i pozbawiające ją szkodliwych dla nas składników. Jednocześnie sam chlor, choć jest pierwiastkiem szkodliwym w nadmiarze, do uzdatniania wody jest stosowany w ściśle kontrolowanych ilościach, które nie powinny zaszkodzić organizmowi człowieka. Uzdatnianie wody chlorem jest metodą tanią, powszechną i w związku z tym najczęściej stosowaną w wodociągach miejskich.
Ci, którzy mieszkają w dużych miastach z pewnością niejednokrotnie narzekają na smak i zapach takiej wody. Niestety, to jeden z minusów chlorowania wody, by ją uzdatnić do picia. Chlorowaną wodę warto przegotować przed spożyciem, gdyż bez przegotowania może być wręcz niesmaczna. Pielęgnacja skóry czy włosów taką wodą również pozostawia swoje skutki – włosy szybciej się niszczą, a skóra jest przesuszona. Dzięki chlorowaniu możemy mieć jednak pewność, że to, co pijemy jest odpowiednio przygotowane, i że nie musimy się obawiać komplikacji zdrowotnych po piciu takiej wody.
Domowe urządzenia do zmiękczania wody
Minister Zdrowia szczegółowo określa parametry, jakie musi spełniać woda lecąca z kranów, a pochodząca z wodociągów miejskich. W związku z powyższym, jej jakość jest na tyle wysoka, że z powodzeniem można pić wodę z kranu nawet bez przegotowania. Ci, którzy mogą się pochwalić własnymi gospodarstwami domowymi bez przyłącza do wodociągów miejskich, muszą sami zadbać o uzdatnianie wody do użytku domowego. Mają wówczas do wyboru różne stacje uzdatniania wody, filtry i środki chemiczne, które należy stosować w studniach głębinowych.
Woda wodociągowa jest zatem biologicznie czysta i bezpieczna, jednak niestety jest dość twarda – pozostawia dużo osadu z kamienia na czajnikach, trudno jest w niej prać lub myć się nią. Stąd też warto sobie zafundować w domu, do którego podłączona jest woda z wodociągów, domową stację zmiękczania wody. Jest to niewielkie urządzenie łatwe w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości. Należy jednak pamiętać o regularnym dosypywaniu do niego specjalnych tabletek, dzięki którym zmiękczanie wody poprzez pozbawianie jej pewnych jonów jest wysoce wydajne.
Wodę możesz uzdatniac z filtrami firmy http://wodanet.pl/.