Można powiedzieć, że w ostatnich lata doszło do pewnej ekspansji kostki brukowej na naszym rynku budowlanym. Zdominowała ona tak przestrzeń publiczną, jak i prywatne. Nie bez przyczyny – posiada ona bowiem szereg zalet, które przekonują kolejnych użytkowników, by do aranżacji przestrzeni – czy to podjazdu, czy ogrodu – użyć właśnie tego materiału. Poza tym zastosowanie kostki brukowej jest bardzo szerokie, a zróżnicowana oferta sprawia, że niemal każdy może znaleźć produkt odpowiadający swoim potrzebom.
„Die qual der wahl”…
Możemy wybierać z wielu rozmiarów, kolorów i kształtów kostki. Większość z nich jest łatwa do ułożenia, choć i tak lepiej jest skorzystać z usług profesjonalisty, szczególnie, jeśli sami nie jesteśmy w temacie budownictwa zbyt doświadczeni. Kostka brukowa to niezwykle praktyczny surowiec – nie wymaga specjalnych działań konserwujących, a mimo to jest odporna na odkształcenia czy wilgoć. Oczywiście zalety te są widoczne w pełni tylko wtedy, gdy zostanie poprawnie położona, z wyjątkową dbałością o to, by warstwy podbudowy były prawidłowo wykonane. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią przepuszczalność tej warstwy, tak, aby mogła ona być odprowadzana z powierzchni kostki. Dodatkową zaletą jest fakt, że w sytuacji, gdy uszkodzony zostanie tylko jeden niewielki element, można go łatwo zastąpić nowym. Decydującym parametrem kostki brukowej jest jednak nie tyle jej kształt czy wielkość, a grubość oraz grubość warstwy ściernej. Całkowity wymiar tego typu może wynosić od 4 – 10 centymetrów, natomiast co do warstwy wierzchniej, „ścieralnej”, to mieści się ona w granicach od 4 do 10 mm. Im kostka jest grubsza, tym większa jej wytrzymałość na obciążenia, spowodowane użytkowaniem (4 cm na ogół są wystarczające w przypadku powierzchni przeznaczonych dla pieszych, natomiast 6 i 8 centymetrowe znoszą nacisk pojazdów o rożnych gabarytach, z kolei najgrubsze, 10 cm kostki stosuje się przy obciążeniach największych – gdzie występuje ruch ciężkich pojazdów maszynowych). Cena kostki wzrasta wraz z jej grubością, toteż warto zastanowić się przed zakupem, jakie konkretnie mamy wymagania.
Silna, piękna i niedroga? Takie rzeczy tylko w budownictwie.
Skąd taka wytrzymałość kostki brukowej? Nie wymaga ona przecież wykorzystywania skomplikowanych technologii. Jednak właśnie stosunkowo prosty proces produkcji oraz dobrej jakości materiały stanowią o sukcesie tego prefabrykatu. Kostkę wytwarza się z betonu (wibrowanego i prasowanego w warunkach hiperbarycznych), do gotowej masy stopniowo dodając napowietrzające składniki. Dzięki temu tworzą się pęcherzyki powietrza – to one odpowiadają za odporność na nadmierne wilgocenie oraz ujemne temperatury. By dodatkowo wzmocnić kostkę brukową można ją we własnym zakresie zaimpregnować przy pomocy specjalnego preparatu – lub kupić gotową kostkę impregnowaną.
Betonowa, a elegancka
Przy całej swej wytrzymałości i funkcjonalności kostka brukowa potrafi nadać danej powierzchni również elegancki charakter. To możliwe dzięki mnogości wzorów i kolorów, z których można układać dowolne kompozycje. I choć najczęściej spotykanymi kształtami są kwadraty, prostokąty, sześciokąty, fale czy tzw. „domino”, to wzornictwo w branży galanterii betonowej wciąż się rozwija, a producenci oferują coraz to nowe możliwości. Możliwe jest ułożenie nawierzchni o dowolnym kształcie, także okrągłym czy półokrągłym, mozaiki, a ostatnio modne stają się też kostki imitujące inne materiały: stary bruk, bądź naturalne kamienie takie jak granit, marmur, bazalt czy porfir. Całość powierzchni okalają natomiast elementy wykończeniowe, których oferta także stale się poszerza. Poza elementami krawędziowymi i łukowymi można nabyć też rozmaite gazony, kwietniki, palisady. Warto przy tym zaznaczyć różnicę między obrzeżami a krawężnikami. Podczas gdy te pierwsze stanowią jedynie dekoracyjny element, układany bezpośrednio na powierzchni gruntu, to krawężnik należy położyć w trakcie wykonywania podbudowy i głęboko włożyć w grunt. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są też odpływowe korytka – szczególnie polecane na powierzchniach pochyłych. Podsumowując – kostka brukowa pozwala nie tylko podnieść komfort użytkowania publicznych (i prywatnych) przestrzeni, ale też znacząco poprawia ich estetykę. To materiał, który ma przyszłość i z pewnością warto inwestować w takie powierzchnie.
Źródło: http://www.pomtech.pl/produkty-kostka-brukowa.htm