Z pomocą lasera można na stałe pozbyć się niechcianego owłosienia z praktycznie każdej partii ciała. Początkowe efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu, ale dla tych finalnych procedurę trzeba przeprowadzać w określonej liczbie i odstępach. Od czego to zależy i na jak długą terapię warto się przygotować? Przybliżamy, co ile należy powtarzać depilację laserową!
Dlaczego zabieg depilacji laserowej trzeba wykonywać w seriach?
Obecnie depilacja laserowa (epilacja) jest najskuteczniejszą metodą trwałego usuwania owłosienia. Zabieg taki polega na naświetlaniu skóry wiązką świetlną, wytwarzaną przez profesjonalny sprzęt i przekazywaną do tkanek przez głowicę prowadzoną po ciele. Wytwarzane pole elektromagnetyczne jest pochłaniane przez melatoninę – barwnik obecny m.in. we włosach. Po absorpcji wiązka zostaje przekształcona w energię termiczną, a powstające ciepło niszczy mieszek włosowy.
U człowieka włosy rosną nierównomiernie. Wszystkie w ciągu swojego życia przechodzą przez trzy podstawowe fazy cyklu. Etap anagenu charakteryzuje się czynnym wzrostem łodygi. W jego trakcie włos jest połączony z macierzą i ma sporo pigmentu. Na tym etapie energia laserowa może bez problemu precyzyjnie trafić do mieszka włosowego i doprowadzić do jego destrukcji. Natomiast po tej fazie następuje katagen, czyli moment przejściowy, kiedy włos przechodzi w spoczynek. Wówczas łodyga przestaje rosnąć a mieszek włosowy ulega stopniowej miniaturyzacji. Po takich zmianach martwy włos jest wypychany przez nowy – faza telogenu.
W dwóch ostatnich etapach cyklu życia włosa (katagen i telogen) lasery nie docierają do głębszych struktur – są nieskuteczne. Właśnie dlatego zabiegi depilacji laserowej trzeba powtarzać z częstotliwością taką, aby móc uchwycić każdy włos w fazie aktywnego wzrostu.
Od czego zależą odstępy pomiędzy zabiegami epilacji?
To, jak często warto powtarzać zabieg depilacji laserowej zależy przede wszystkim od wspomnianych faz życia włosa. Wszystkie łodygi rosną niezależnie od siebie – w przeciwnym razie dochodziłoby do okresowego łysienia. W tym samym czasie większość włosów rośnie, a część ulega płynnej wymianie. Długość cyklu jest jednak zupełnie różna w zależności od poszczególnych partii ciała.
Na tempo wzrostu włosów mogą wpływać również inne czynniki, zwłaszcza zaburzenia hormonalne i niektóre przyjmowane leki. Istotny są też wcześniejsze formy depilacji, sposób pielęgnacji ciała czy stosowana dieta. Włosy rosną inaczej również w zależności od płci i wieku. Specjalista ustalający odstępy pomiędzy powtórzeniami depilacji laserowej, np. w Klinice Novoderm w Łodzi, bierze pod uwagę również rodzaj owłosienia (jego lokalizację, kolor i grubość), a także koloryt skóry.
Jak często poddawać depilacji laserem różne partie ciała?
Różny czas trwania faz wzrostu włosów wyjaśnia, dlaczego na głowie możemy zapuścić pasma o długości kilkudziesięciu cm, a łodygi np. na brwiach czy nogach są zdecydowanie krótsze. Przykładowo faza anagenu na skórze głowy może wynosić od 2 do 7 lat, natomiast na twarzy już zaledwie ok. 6 tygodni czy 2–3 tygodnie w przypadku rzęs. Nieco dłużej, ok. 2 miesiące, rosną włosy na pachach, gdzie osiągają długość ok. 2,5 cm. O połowę wolniejszym wzrostem wyróżnia się owłosienie na nogach. Tam etap anagenu może trwać 8–12 tygodni. Jeszcze dłuższe są włosy w okolicach bikini – ok. 5 cm osiągają po 3–4 miesiącach.
Z uwagi na znaczne różnice w długości faz, depilację laserową zwykle zaleca się wykonywać w odstępach uśrednionych. Najczęściej zabieg w obrębie nóg przeprowadzany jest co ok. 8 tygodni. Z kolei depilacja stref intymnych, pośladków i górnych partii ciała odbywa się co 6 tygodni. Częstszych zabiegów wymaga epilacja twarzy – co ok. 4 tygodnie.
Aby depilacja laserowa była skuteczna, ważne jest indywidualne ustalenie odstępów pomiędzy poszczególnymi powtórzeniami. Również liczba sesji jest kwestią wymagającą ustalenia oddzielnie dla każdej osoby. O szczegóły preferowanej częstotliwości zabiegów epilacji w Twoim przypadku możesz zapytać podczas konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.