Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jej wykupienie uprawnia nas do poruszania się po polskich drogach. Co jednak, kiedy zdarzy nam się opłata OC po terminie? Czy w takiej sytuacji grożą nam kary finansowe? Co musimy wiedzieć o płatnościach związanych z OC?
Opłata OC po terminie – co warto wiedzieć?
Polisa odpowiedzialności cywilnej pozwala na ochronę innych użytkowników drogi – to właśnie ta polisa pozwoli na pokrycie większości szkód wyrządzonych na drodze przez właściciela polisy. Ubezpieczenie OC zawierane jest zazwyczaj na okres jednego roku, a okres ubezpieczenia rozpoczyna się wraz z dniem podpisania polisy. Kwestie opłat nie są jednak sztywne – okazuje się, że za polisę możemy zapłacić do dnia poprzedzającego rozpoczęcie polisy, w dniu jej podpisania, ale też w terminie do siedmiu dni od jej zawarcia. Kwestie te regulowane są przez poszczególnych ubezpieczycieli. Może się zdarzyć, że zapomnimy o opłaceniu polisy OC. Czy opłata OC po terminie wiąże się z karami? To zależy. Jeśli szybko przypomnimy sobie o tym obowiązku oraz opłacimy składkę, to w teorii nie powinno wydarzyć się niż złego. Przede wszystkim warto skontaktować się z ubezpieczycielem i wyjaśnić sprawę. Gorzej, kiedy to sam ubezpieczyciel upomni się o uregulowanie płatności. W takiej sytuacji konieczne będzie zapłacenie również odsetek. Jeśli ubezpieczyciel będzie miał trudność ze ściągnięciem należności za polisę, w grę wchodzi również windykacja.
Opłata OC po terminie a kolizja
Warto pamiętać, że nieopłacona polisa OC nie traci swojej ważności. Oznacza to, że w wypadku szkody czy kolizji ubezpieczyciel pokryje wyrządzone szkody, później jednak zwróci się do właściciela polisy o zwrot kosztów. Będą one znacznie wyższe niż koszt samej polisy!